Logo Przewdonik Katolicki

Ingres nowego biskupa

Renata Krzyszkowska
Fot.

W Zamościu odbyła się uroczystość konsekracji i ingresu nowego biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej Wacława Depo. Konsekracja odbyła się w czasie Mszy św., której przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Współkonsekratorami byli: dotychczasowy biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa i biskup radomski Zygmunt Zimowski....

W Zamościu odbyła się uroczystość konsekracji i ingresu nowego biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej Wacława Depo. Konsekracja odbyła się w czasie Mszy św., której przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Współkonsekratorami byli: dotychczasowy biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa i biskup radomski Zygmunt Zimowski.

Bp Depo jako swoją dewizę przyjął słowa: „Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka”, zaczerpnięte z pierwszej encykliki Jana Pawła II „Redemptor hominis”. W uroczystościach uczestniczyli także m.in. metropolita lwowski kard. Marian Jaworski, 36 arcybiskupów i biskupów z Polski i Ukrainy, przedstawiciele senatów akademickich KUL i UKSW oraz wyższych szkół z Zamościa, delegaci wielu kapituł katedralnych, ponad 400 kapłanów z diecezji polskich i zagranicznych, parlamentarzyści, eurodeputowani, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk podziękował ustępującemu z powodu zdrowia biskupowi zamojsko-lubaczowskiemu Janowi Śrutwie m.in. za trud wniesiony w tworzenie struktur diecezji.

Bp nominat Wacław Depo jest m.in. rektorem radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego, adiunktem w katedrze personalizmu chrześcijańskiego na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie, Instytucie Teologicznym w Radomiu, dogmatykiem i personalistą; wychowawcą wielu roczników kapłanów. Uważany jest również za człowieka dialogu, potrafiącego występować w środkach społecznego przekazu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki