Logo Przewdonik Katolicki

Poezja ocala wartości

Jadwiga Janicka
Fot.

Według ks. Jana Twardowskiego poezja to zdolność przekazywania czegoś z serca do serca, z duszy do duszy, a jej powołaniem jest ocalać wartości najważniejsze i podeptane. O trafności tych myśli przekonali się uczestnicy podsumowania V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego dla Dzieci i Młodzieży Kujawy 2006, które odbyło się niespełna miesiąc...

Według ks. Jana Twardowskiego poezja to zdolność „przekazywania czegoś z serca do serca, z duszy do duszy”, a jej powołaniem jest „ocalać wartości najważniejsze i podeptane”. O trafności tych myśli przekonali się uczestnicy podsumowania V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego dla Dzieci i Młodzieży „Kujawy 2006”, które odbyło się niespełna miesiąc temu w Kowalu, w Sali Kameralnej Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Od pięciu lat twórcą przedsięwzięcia jest poetka Marzenna Lewandowska, od 1988 r. mieszkająca w Kowalu. Uroczystość finałową tradycyjnie organizuje burmistrz miasta Eugeniusz Gołembiewski wraz z Towarzystwem Miłośników Kowala i Okolic. Nadsyłane prace są rozpatrywane w grupach wiekowych: 10-15 i 16-20 lat. Nagrody i wyróżnienia przyznaje jury (od pięciu lat w tym samym składzie): prof. dr hab. Mieczysław Wojtasik, Marzenna Lewandowska i Jolanta Gołębiewska.

W tym roku laureatką w pierwszej kategorii wiekowej została trzynastoletnia Joanna Stępińska z Dębów (gm. Dobre). Jej wiersz pt. „Onkologia Dziecięca” uczestnicy usłyszeli w interpretacji wybitnego aktora Jana Nowickiego, który jest honorowym obywatelem Kowala. Dwie równorzędne trzecie nagrody przyznano Paulinie Pankau i Darii Januszewskiej z Bydgoszczy. Wyróżnienia otrzymały: Paulina Radzikowska ze Śmiłowic, Kamila Kosmalska z Włocławka, Malwina Pawłowska z Radziejowa, Karolina Sobczak i Dominika Stypułkowska z Bydgoszczy.

W kategorii 16-20 lat wyróżnienia przyznano Katarzynie Madajczyk z Raciążka i Kamili Łuczak z Izbicy Kujawskiej.

W gronie uczestników uroczystości – oprócz laureatów i ich najbliższych – byli artyści i animatorzy kultury, członkowie władz miasta i proboszcz miejscowej parafii św. Urszuli ks. dr Piotr Głowacki; nie zabrakło mieszkańców Kowala. Po części oficjalnej i artystycznej główni bohaterowie wydarzenia – młodzi poeci, wraz z pozostałymi gośćmi zwiedzali Kowal. Na koniec wzięli udział w spotkaniu przy ognisku nad jeziorem Dzilno.

Fakt, że Kowal stał się „kuźnią” dla młodych poetów, świadczy o zainteresowaniu burmistrza kulturą oraz o jego chęci promowania poezji, która ocala „wartości najważniejsze i podeptane”. W uznaniu zasług Eugeniusz Gołembiewski został uhonorowany Medalem im. Edwarda Stachury, przyznanym uchwałą Prezydium Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki