Logo Przewdonik Katolicki

Za nami XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka

Iza Tomaszewsky | 25.04.24r
fot. Szymon Ratajczyk

Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.
Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.
Uroczyste podsumowanie konkursu miało miejsce 20 kwietnia, w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Rozpoczęło się od prawykonania utworu skomponowanego do wiersza Włodzimierza Pietrzaka przez kaliskiego kompozytora Fryderyka Stankiewicza. Słowa wiersza „Tędy jutro odejdę” zaśpiewała Patrycja Kliber, przy fortepianie towarzyszył jej sam kompozytor.
Gwardian klasztoru franciszkanów w Kaliszu, ojciec Waldemar Ułanowicz, odmówił modlitwę w intencji pokoju na świecie, za zmarłych mecenasów oraz świętej pamięci Barbarę Kukułę i Antoninę Musialską, zmarłe sekretarki biura konkursu.
Prowadzący galę, Lech Wierzbowski, aktor kaliskiego teatru, odczytał list skierowany do prezes fundacji Pro Arte Christiana, dr Beaty Michalak-Koniecznej przez Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Wasyla Zwarycza. Autorom najlepszych prac plastycznych i fotograficznych, a także najlepszym recytatorom wierszy Pietrzaka, nagrody wręczyli jurorzy i mecenasi. Goście i uczestnicy podsumowującej wydarzenie uroczystości mogli podziwiać i wysłuchać najlepszych recytatorów, którzy przedstawili własne interpretacje wierszy Włodzimierza Pietrzaka: Laurę Królak z Kalisza i Kalinę Rylską z Turku.
Pióro wieczne z faksymile podpisu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy otrzymała laureatka pierwszej nagrody w edycji recytatorskiej, Laura Królak.
W jubileuszowej edycji konkursu po raz pierwszy przyznano nagrodę imienia Jana Koniecznego, nauczyciela, samorządowca, społecznika, wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Turku. Nagrodę tę otrzymała Władysława Ostryńska z Ukrainy, która pracę konkursową namalowała w schronie podczas alarmów bombowych.
Prace plastyczne oceniło jury z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM: prof. Monika Kostrzewa, dr Anna Sobczyk-Gąsiorek i dr Beata Michalak-Konieczna. Do udziału w konkursie zgłoszono 586 prac od uczestników z Polski, Belgi, Holandii Hiszpanii, Litwy, Mołdawii, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.
Jurorzy w edycji plastycznej postanowili przyznać nagrody i wyróżnienia:
W kategorii: 3-6 lat I nagroda – POLA KOSZELA z Kalisza za pracę „Moja rodzina”, II nagroda – NADIA GŁOWINKOWSKA z Kalisza za pracę „ Moja rodzina”, III nagroda – ALEXANDER BARTNIK z Nowego Jorku – USA za pracę „Kosmos”. Wyróżnienia otrzymały: BARBARA FILIPCZAK z Kalisza za pracę „Moja rodzina”, HANNA GRALAK z Kalisza za pracę „Moja rodzina”, PAULA GRUSZCZYŃSKA z Kalisza za pracę „Moja rodzina”.
W kategorii 7-11 lat: I nagroda – ANASTASIA PLOKARZ z Garfield z USA za pracę „Kapliczki maryjne”, II nagroda – KALINA SZYMAŃSKA z Rydzyny za pracę „Moja Rodzina”, III nagroda – ALISA JAKUBAUSKAITĖ z Rudamina – Litwa za pracę „Kosmos”. Wyróżnienia otrzymali ALAN MULAREK z Gąsina za pracę „Kapliczki maryjne”, KALINA SZEWCZYK z Cisewa za pracę „Kosmos”, IZABELLA ANDREASIK z Zbilitowskiej Góry za pracę „Kosmos”.
W kategorii 12-15 lat: I nagroda – MAJA SROMICKA z Nowej Soli za prace „Kosmos”, II nagroda – PATRYK NIETUPSKI CAPAŁA z Madrytu – Hiszpania za pracę „Kosmos”, III nagroda – VESTA VITKUNAITE z Rudomina – Litwa za pracę „Sport”. Wyróżnienie otrzymała: HELENA GRINIENKO z Nort Haledon z USA za pracę „Kapliczki maryjne”.
W kategorii 16-20 lat: I nagroda – KAMILA ALINA SAWKO z Wilna – Litwa za pracę „Kapliczki maryjne”, II nagroda – WŁADYSŁAWA OSTRYŃSKA z Kijowa – Ukraina za pracę „Polska moja ojczyzna”, III nagroda – POLA PIETRZAK z Włocławka za pracę „Kapliczki maryjne”. Wyróżnienie otrzymała: BEATA KLIMASZEWSKAJA z Wilna – Litwa za prace „Kosmos”.
Do kategorii recytatorskiej zgłosiło się 18 uczestników z Polski i Stanów Zjednoczonych. Jury edycji recytatorskiej pracowało w składzie: dr Małgorzata Ratajczyk i dr Beata Konieczna z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM oraz Wojciech May.
Jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia:
W kategorii: 11-13 lat I nagroda Kalina Rylska z Turku, II nagroda Nadia Gościniak z Krakowa, III nagroda Mateusz Leśniak z Koniecpola, Wyróżnienie Dominik Gembalczyk z Kornowac.
W kategorii 14-16 lat I nagroda Laura Królak z Kalisza, II nagroda Piotr Gil z Drezdenka, III nagroda Zuzanna Kowalczyk z Krzepic. Nagrodę Prezesa Fundacji Pro Arte Christiana otrzymał Jan Karol Jankowski z Warszawy.
W kategorii 17-20 lat jury nie przyznało nagród.
Prace fotograficzne wybrali profesorowi i adiunkci z Łódzkiej Szkoły filmowej: dr Bartłomiej Talaga, prof. Tomasz Komorowski i prof. Janusz Maria Tylman. Po obejrzeniu 69 prac fotograficznych z Hiszpanii, Mołdawii, Polski i Stanów Zjednoczonych, postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia:
W grupie wiekowej 17-20 lat I, II i III nagrody jury nie przyznało. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Filip Gierek z Mieszkowa za pracę „Polska Moja Ojczyzna”.
W grupie wiekowej 14-16 lat I, II i III nagrody jury nie przyznało. Wyróżnienie otrzymała Justyna Wysocka z Wołomina za pracę „Kosmos”, „Polska Moja Ojczyzna”.
W grupie wiekowej 11-13 lat I nagrody jury nie przyznało, II nagroda Magdalena Wnęk z Krakowa za cykl trzech zdjęć „Kosmos”, III nagroda Angelika Pyc z Brooklynu – USA za temat „Kapliczki Maryjne”. Wyróżnienie otrzymała Milena Sitarz z Krakowa za pracę w temacie „Moja Rodzina i Polska Moja Ojczyzna”.
Patronat medialny nad konkursem objęli: TVP1, TVP Poznań, Polska Agencja Prasowa, Tygodnik Idziemy, Tygodnik Katolicki Niedziela, Przewodnik Katolicki, Mały Gość Niedzielny, Radio Poznań, Radio Jasna Góra, Latarnik Kaliski, Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej Opiekun.
Wśród nagród znalazły się albumy książkowe z imienną dedykacją, tablety, srebrne monety i numizmaty kolekcjonerskie, banknoty kolekcjonerskie, pióra wieczne, drobny sprzęt elektroniczny, a także pobyty weekendowe w renomowanych hotelach dla laureata z opiekunem pięknych zakątkach Polski.
Dziękujemy również wszystkim nauczycielom, opiekunom i rodzicom za przygotowanie uczestników do poszczególnych kategorii konkursu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki