Logo Przewdonik Katolicki

Dziecięce spojrzenie na Ojca Świętego

Iza Tomaszewsky | 21.05.24r

620 prac ze Stanów Zjednoczonych, Litwy, Ukrainy i Polski napłynęło na IX Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Papież Franciszek w oczach dzieci”.

Konkurs organizowany został przez Fundację „Pro Arte Christiana”. Celem było popularyzowanie postaci papież Franciszka wśród przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz motywowanie do pracy twórczej, rozwijanie wyobraźni artystycznej i zainteresowań w zakresie sztuk plastycznych.
 
Jury w składzie: profesor UAM dr hab. Monika Kostrzewa, dr Anna Sobczyk- Gąsiorek, dr Beata Michalak- Konieczna z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dokonało oceny prac i przyznało nagrody i wyróżnienia.
 
W kategorii przedszkole wyróżnienia otrzymali: Stanisław Majkut z Wierzbia, Oliwia Zając z Sędziszowa, Amelia Sawka z Majdana Ruszowskiego i Magda Bocian z Kalisza. III nagrodę otrzymała Bogumiła Szczepańska ze Stalowej Woli, II nagrodę Nadia Bukowiecka z Kalisza, I nagrodę Dawid Nowakowski z Ruszowa.
 
W kategorii szkoła podstawowa wyróżnienia otrzymali: Gabriela Budziosz z Sędziszowa, Liberta Bernotaité z Rudomina – Litwa, Agata Filipiak z Lęborka, Izabelé Kovzan z Rudomina - Litwa, Maya Maminski z Nowego Yorku – USA. III nagrodę otrzymała Lena Duda z Lęborka, II nagrodę Dawid Frasunek z Pisarzowej, I nagrodę Natalia Całka z Leżajska.
 
Laureaci pierwszej nagrody w kategorii szkoła podstawowa i przedszkole otrzymali m.in. różańce papieskie od papieża Franciszka. Ponadto laureaci otrzymali banknoty kolekcjonerskie, srebrne monety kolekcjonerskie, zabawki, kredki, pisaki, farby, słodycze, albumy książkowe z dedykacją i pobyty weekendowe (z opiekunem) w hotelach na terenie Polski.
 
Jury zwróciło uwagę na różnorodność plastycznych interpretacji osoby papieża, którego mali artyści ukazywali modlącego się, a nawet tańczącego i śpiewającego z dziećmi, a także w sensie metaforycznym jako pasterza pasącego owieczki.
 
Przez 9 lat w konkursie wzięło udział 2436 uczestników z USA, Kazachstanu, Ukrainy, Litwy, Niemiec, Chin, Polski. Honorowy Patronat nad konkursem objęli: abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i bp Damian Bryl, ordynariusz kaliski.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki