Logo Przewdonik Katolicki

Zofia Zakrzewska rocznik 1905

Jadwiga Janicka
Fot.

Zofia Zakrzewska urodziła się 18 lutego 1905 r. w Kowalu jako pierwsze z sześciorga dzieci Heleny i Franciszka Zakrzewskich. Jej ojciec był rodzonym bratem matki bł. ks. Dominika Jędrzejewskiego, męczennika Dachau. Zofia przeżyła swą siostrę i czterech braci, z których dwaj, Kazimierz i Jan, byli kapłanami i pracowali w parafiach diecezji włocławskiej. Pochodzący z Kowala o. August...

Zofia Zakrzewska urodziła się 18 lutego 1905 r. w Kowalu jako pierwsze z sześciorga dzieci Heleny i Franciszka Zakrzewskich. Jej ojciec był rodzonym bratem matki bł. ks. Dominika Jędrzejewskiego, męczennika Dachau. Zofia przeżyła swą siostrę i czterech braci, z których dwaj, Kazimierz i Jan, byli kapłanami i pracowali w parafiach diecezji włocławskiej. Pochodzący z Kowala o. August Bojakowski - paulin, księża Jan i Stanisław Stawiccy - pallotyni, misjonarze oraz ks. mjr Marek Strzelecki - fundator obrazu bł. Dominika w kościele parafialnym - to dalsi krewni najstarszej mieszkanki Kowala.
Zofia jako sześcioletnia dziewczynka uczestniczyła w prymicjach bł. ks. Dominika. Po jego beatyfikacji zachęcała całą rodzinę do modlitwy do Boga za wstawiennictwem szczególnego orędownika. Sama czyniła to z wielką gorliwością. Nie założyła rodziny. Pomagała schorowanej matce opiekować się rodzeństwem, przez wiele lat służyła pomocą braciom - księżom. Do 99 roku życia zachowała sprawność umysłową i fizyczną. Często uczestniczyła we Mszy św. - Eucharystia była jej siłą. Ostatnio wymagała całkowitej opieki, dlatego przebywała w Domu Pomocy Społecznej "Pod Serduszkiem" w Kowalu.
W obchodach setnej rocznicy urodzin najstarszej mieszkanki Kowala uczestniczyła jej rodzina, społeczność Kowala na czele z władzami miasta i parafii oraz wspólnota DPS. 20 lutego w kościele parafialnym św. Urszuli proboszcz ks. kan. Piotr Głowacki odprawił Mszę św. w intencji jubilatki. W rocznicę urodzin odbyła się uroczystość w "Domu pod Serduszkiem", którą rozpoczęła Msza św. Uczestniczyła w niej rodzina pani Zofii, władze Kowala, mieszkańcy i pracownicy DPS. W sali domu składano jubilatce życzenia, wręczano kwiaty. Burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski odczytał list gratulacyjny, w którym znalazło się stwierdzenie, że postawa Zofii Zakrzewskiej jest przykładem skromności i pokory. Wzorem do naśladowania dla młodych pokolenia, którym brakuje autorytetów.
W imieniu społeczności DPS życzenia jubilatce złożyła dyrektor domu Jadwiga Rosiak. Życzenia popłynęły także na falach Radia Maryja - nadesłali je ojcowie franciszkanie z Włocławka. Listy z życzeniami przysłali również przyjaciele i członkowie rodziny Zakrzewskich rozsiani po całej Polsce.

Wszystko to już przeszłość, z której pozostały ulotne wrażenia i liczne fotografie. Niedługo po uroczystości, 2 marca, Bóg powołał Zofię Zakrzewską do siebie. W trzy dni później została pochowana na cmentarzu parafialnym w Kowalu. Jednak jest w naszej pamięci, nie zapominamy o niej w modlitwie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki