Logo Przewdonik Katolicki

W tym był palec Boży

Jadwiga Janicka
Fot.

Podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w kościele parafialnym św. Urszuli w Kowalu poświęcono i odsłonięto tablicę ku czci patrona miasta, bł. księdza Dominika Jędrzejewskiego, męczennika Dachau, w 1999 r. beatyfikowanego przez Jana Pawła II w gronie 108 męczenników II wojny światowej. Eucharystię celebrował i okolicznościową homilię wygłosił bp pomocniczy...

Podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w kościele parafialnym św. Urszuli w Kowalu poświęcono i odsłonięto tablicę ku czci patrona miasta, bł. księdza Dominika Jędrzejewskiego, męczennika Dachau, w 1999 r. beatyfikowanego przez Jana Pawła II w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

Eucharystię celebrował i okolicznościową homilię wygłosił bp pomocniczy Stanisław Gębicki; on też poświęcił tablicę ufundowaną przez społeczność Kowala. W Mszy św. uczestniczyło duchowieństwo dekanatu kowalskiego, przedstawiciele władz miasta, jego mieszkańcy oraz członkowie rodziny bł. Dominika Jędrzejewskiego. Liczne organizacje wystawiły poczty sztandarowe.

Po celebracji, przy dźwiękach orkiestry strażackiej przemaszerowano ulicami Kowala, by złożyć kwiaty pod pomnikiem Poległych za Ojczyznę. Oficjalne obchody zakończyły się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.

Spora grupa zaproszonych gości, w ich liczbie przedstawiciele rodziny bł. ks. Jędrzejewskiego, spotkała się przy obiedzie. Wtedy burmistrz Kowala i kilka innych osób wyrazili przekonanie, że w zbiorowej pamięci społeczności lokalnej poświęcenie tablicy ku czci patrona miasta właśnie 11 listopada będzie odtąd nieodmiennie kojarzone z obchodami najważniejszego polskiego święta narodowego.

Należy mieć nadzieję, że kolejne rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę będą przypominać mieszkańcom Kowala również postać bł. ks. Jędrzejewskiego; jego życie i męczeńska śmierć wskazują, jak cenną wartością była dla niego wolność. Pokreślił to w wystąpieniu proboszcz parafii ks. kan. Piotr Głowacki. Natomiast ks. bp Gębicki akcentował w homilii konieczność działań na rzecz zachowania tożsamości narodowej – w każdej dziejowej chwili. Inne postępowanie prowadzi do utraty godności, do regresu człowieczeństwa.

Refleksje celebransa zapewne pomogą uczestnikom uroczystości wysnuć wniosek, że postępowaniem ludzi kieruje palec Boży. Wskazuje na to m.in. połączenie Święta Niepodległości z ceremonią poświęcenia tablicy upamiętniającej patrona Kowala. Dla mnie jest to oczywiste. Będąc od 10 lat obywatelką Kowala, obserwuję wydarzenia w mieście. Całym sercem włączyłam się w usilne starania o to, aby bł. Dominik patronował swemu rodzinnemu miastu. Przyczyniłam się do szerzenia jego czci, w przekonaniu, że kult patrona jest formą uwielbienia Boga. Poświęcenie tablicy miało odbyć się w innym czasie; cieszę się, że zrządzeniem Opatrzności nastąpiło to 11 listopada.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki