Logo Przewdonik Katolicki

Cudowne koraliki

Jadwiga Janicka
Fot.

Godnym uznania jest to, że przed październikiem miesiącem, w którym wielu ludzi częściej niż zwykle rozważa tajemnice Różańca, w emitowanej przez I Program TVP audycji Między ziemią a niebem wiele uwagi poświęcono cudownym koralikom. Przez kilka tygodni red. Bogdan Sadowski przedstawiał widzom historię Różańca, zapoznawał z tradycją tej modlitwy....

Godnym uznania jest to, że przed październikiem – miesiącem, w którym wielu ludzi częściej niż zwykle rozważa tajemnice Różańca, w emitowanej przez I Program TVP audycji „Między ziemią a niebem” wiele uwagi poświęcono „cudownym koralikom”. Przez kilka tygodni red. Bogdan Sadowski przedstawiał widzom historię Różańca, zapoznawał z tradycją tej modlitwy. Różaniec, jako środek służący nawiązaniu bliskiej więzi z Bogiem, znany jest i w innych religiach: w islamie, buddyzmie, w religiach hinduistycznych.

Jan Paweł II w ogłoszonym w Roku Różańca Świętego Liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” podkreśla, że Różaniec jest jednym z narzędzi głoszenia Ewangelii. Natomiast o „koronce” mówi, że jest to przedmiot przeznaczony do odliczania kolejnych „Zdrowaś Maryjo”. Służy ona jednak również wyrażaniu symboliki, która może nadać kontemplacji nową treść.

Święto Różańca obchodzone w pierwszą niedzielę października ustanowił 7 października 1571 r. papież Pius V. Można przypuszczać, że inspiracją dla niego było zwycięstwo Świętej Ligi nad potęgą otomańską pod Lepanto, które przypisywał modlitwie różańcowej. W dniu tego święta w par. św. Urszuli w Kowalu obchodzony jest odpust. Po Sumie uroczysta procesja wyrusza do pięciu ołtarzy; przy każdym rozważana jest tajemnica wybranej części Różańca. We wszystkie dni powszednie Różaniec odmawiany jest w kościele, przed wieczorną Mszą św. W Przedczu, w par. Świętej Rodziny, w ciągu roku, aby uczcić Maryję – Królową Różańca, przez dwadzieścia kolejnych dni modlą się członkowie jednej z osiemnastu róż.

W kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Kowalu codziennie odmawiamy modlitwę różańcową; część mieszkańców wraz z dyrektorką domu Jadwigą Rosiak należy do ≈żywej róży. Modlitwa nasza jest przede wszystkim odpowiedzią na prośby Matki Bożej, która podczas objawień w różnych miejscach świata zawsze podkreślała znaczenie Różańca. „Cudowne koraliki” mają wielką moc; św. Maksymilian Kolbe nazywał je „kulkami przeciw szatanowi”. Pamiętając o tym, trzeba z głębokim szacunkiem brać „koronkę” do rąk. Noszenie różańca na szyi przez osoby, których zachowanie i wypowiedzi wskazują na lekceważenie, a nawet szydzenie z wiary, budzi mój (i nie tylko mój) wielki ból.

Nie rozstając się z Różańcem, oddajmy cześć Bogu przez Maryję. Propagowaniu i umiłowaniu tej modlitwy pomaga m.in. Radio Maryja. Należy się cieszyć, że na jego falach, trzykrotnie w ciągu dnia słuchacze z całego świata odmawiają Różaniec.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki