Logo Przewdonik Katolicki

Więźniowie w Licheniu

Marcin Jarzembowski
Fot.

Do Lichenia, 2 września, dotarła V Ogólnopolska Pielgrzymka Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. W sanktuarium modlili się więźniowie z całego kraju. Organizatorem tegorocznego spotkania był bydgoski oddział związku. W programie znalazł się przemarsz pocztów sztandarowych oraz okolicznościowe wystąpienia . Złożono także hołd poległym pod pomnikiem dziękczynienia...

Do Lichenia, 2 września, dotarła V Ogólnopolska Pielgrzymka Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. W sanktuarium modlili się więźniowie z całego kraju. Organizatorem tegorocznego spotkania był bydgoski oddział związku.

W programie znalazł się przemarsz pocztów sztandarowych oraz okolicznościowe wystąpienia . Złożono także hołd poległym pod pomnikiem dziękczynienia i pamięci. – Naszą obecnością dajemy wyraz pełnego patriotyzmu. Jesteśmy „żywą” historią i chcemy naocznie przypominać – szczególnie młodym – o wydarzeniach, które nas dotknęły – przyznaje organizator pielgrzymki, porucznik Bernard Gawroński, prezes Oddziału Bydgoskiego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.

Mszy św. w Licheniu przewodniczył ks. kanonik Ryszard Pruczkowski. Jak przyznaje, poeta Adam Asnyk powiedział kiedyś, że nie możemy deptać „przeszłości ołtarzy”. Żeby pamięć o więźniach okresu stalinowskiego nie została zatarta, organizowane są pielgrzymki, wznoszone obeliski czy wmurowywane tablice. – To wszystko przypomina nam o tym, że ci ludzie cierpieli, przelewali krew, pot, łzy oraz oddawali życie za naszą ojczyznę. Młode pokolenie powinno do tej historii wracać, nieustannie ją ożywiać i na tym fundamencie budować swoją dorosłą przyszłość – podkreśla kapelan bydgoskiego oddziału.

W Polsce Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego liczy obecnie 3500 osób. Początkowo bydgoski oddział zrzeszał 900 członków. Teraz ich liczba zmniejszyła się do 144.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki