Logo Przewdonik Katolicki

Świadectwo męczeństwa

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W bydgoskiej Bazylice Mniejszej św. Wincentego Paulo odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą masową deportację Polaków na Syberię. W uroczystości wzięły udział władze miasta, kapłani oraz członkowie Związku Sybiraków. Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. kanonik Ryszard Pruczkowski. Kapłan nawiązał do tragicznej historii, jaka stała się udziałem Polaków...

W bydgoskiej Bazylice Mniejszej św. Wincentego à Paulo odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą masową deportację Polaków na Syberię. W uroczystości wzięły udział władze miasta, kapłani oraz członkowie Związku Sybiraków.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. kanonik Ryszard Pruczkowski. Kapłan nawiązał do tragicznej historii, jaka stała się udziałem Polaków żyjących na „nieludzkiej ziemi”. – Sybiracy są żywymi pomnikami pamięci. Tam się urodzili lub tam wyjechali, będąc małymi dziećmi. Dziękujemy Bogu za to, że są. Chcemy o nich pamiętać, stawiając obeliski i święcąc tablice – powiedział. Kapelan Sybiraków podkreślił, że czas nie może zatrzeć bolesnych faktów. – Jeżeli zabraknie autentycznych świadków, kamienie wołać będą. Młode pokolenia z tych tablic będą się uczyły historii, na której została zbudowana wolna Polska. Chylimy czoła przed waszym świadectwem i męczeństwem – dodał.

Mirosław Myśliński od 11 lat pełni funkcję prezesa zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Bydgoszczy. – Przez wiele lat nie mogliśmy mówić o tych wydarzeniach. Teraz pokazujemy, do czego doprowadził totalitaryzm. Co się dzieje, kiedy nie ma demokracji, swobód obywatelskich, kiedy nie szanuje się religii i walczy z Bogiem – powiedział. Jego zdaniem, spotkania z Sybirakami są wymowną lekcją historii, przede wszystkim dla młodych pokoleń. – Chcemy, aby młodzi ludzie nie zapominali o nas, kiedy dojdą do władzy. My, Sybiracy, zdajemy sobie sprawę z tego, że niedługo nas nie będzie. Dlatego musimy robić wszystko, aby pozostawić po sobie trwały ślad – dodał Myśliński.

Na poświęconej tablicy, ufundowanej przez Koło Sybiraków „Bartodzieje”, widnieje napis: „Pamięci zmarłym na nieludzkiej ziemi i z wdzięczności Bogu za ocalenie oraz powrót do Ojczyzny”. – Chcemy oddać cześć tym, którzy zginęli na Syberii w różnych okolicznościach – z wycieńczenia po ciężkiej pracy, od mrozu i głodu. Część z nas wróciła do Polski i za to dziękujemy Bogu – powiedział prezes Koła „Bartodzieje” Jerzy Durecki.

W pamiątkowym kamieniu został także wyryty wizerunek Matki Boskiej Sybiraków.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki