Logo Przewdonik Katolicki

Pozytywne wibracje

Anna Płotek
Fot.

Już od trzech lat w Krotoszynie odbywa się Festiwal Kultur Chrześcijańskich. Trzydniowe spotkania o charakterze ekumenicznym mają na celu szerzenie tolerancji wśród wyznawców wszystkich odłamów chrześcijaństwa. W tym roku po raz pierwszy w ramach festiwalu odbyło się też Nabożeństwo ekumeniczne w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Ekumenia w praktyce Na tegorocznej wspólnej modlitwie...

Już od trzech lat w Krotoszynie odbywa się Festiwal Kultur Chrześcijańskich. Trzydniowe spotkania o charakterze ekumenicznym mają na celu szerzenie tolerancji wśród wyznawców wszystkich odłamów chrześcijaństwa. W tym roku po raz pierwszy w ramach festiwalu odbyło się też Nabożeństwo ekumeniczne w kościele pw. św. Piotra i Pawła.

Ekumenia w praktyce
Na tegorocznej wspólnej modlitwie w dniach od 8 do 11 września zgromadzili się katolicy, prawosławni, ewangelicy, judeochrześcijanie, przedstawiciele Kościoła zielonoświątkowego oraz Jednoty Braci Polskich. Nabożeństwo ekumeniczne miało wyjątkowy charakter. Powitanie i pierwsze czytanie odczytał ks. Adam Gmerek z krotoszyńskiej rzymskokatolickiej parafii pw. św. Piotra i Pawła.

– Chcemy wołać jednym głosem wiary i być zjednoczeni w jednej wierze, nadziei i miłości prowadzących do Boga – mówił ks. Gmerek. Drugie czytanie odczytał ks. protodiakon Grzegorz Cebulski z wrocławskiej Cerkwi prawosławnej, natomiast Ewangelię – ks. Krzysztof Wolnica, reprezentant Kościoła ewangelicko-metodystycznego. Liturgii towarzyszył śpiew chóru męskiego „Oktoich”, działającego przy wrocławskiej cerkwi prawosławnej świętych Cyryla i Metodego, „Sienna Gospel Choir” – żywiołowy zespół prezentujący muzykę gospel oraz krotoszyńska grupa „Hagada”. Wszyscy uczestnicy nabożeństwa odmówili razem Modlitwę Pańską i przyjęli Boże błogosławieństwo udzielone wspólnie przez duchowych z poszczególnych grup wyznaniowych.

Dialog lekcją tolerancji
Ważnym elementem krotoszyńskiego festiwalu „Pozytywne Wibracje” był Dyskusyjny Panel Ekumeniczny, na którym reprezentanci różnych odłamów chrześcijaństwa opowiadali o swoich indywidualnych drogach do Boga, życiowych klęskach i porażkach, o pragnieniu bycia z Bogiem jak najbliżej. Bowiem „w chrześcijaństwie jest wiele dróg, ale każda prowadzi do Boga. To On nas łączy, a dopomaga Mu czasem kultura i sztuka”, jak uzasadniał potrzebę tego przedsięwzięcia Wojciech Szuniewicz, dyr. Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury, pomysłodawca i organizator festiwalu. Tegoroczny panel przygotował ks. dr Tomasz Siuda, przewodniczący Referatu Dialogu Kurii Metropolitalnej w Poznaniu, a jego uczestnicy dzielili się swoimi refleksjami na tematy: „Bóg i wiara – czy to jest siła porządkująca świat?” oraz „Bycie z Bogiem – największa moja przygoda”.

Ukojenie w muzyce
Wspólna modlitwa chrześcijan wyrażała się także w śpiewie. Na festiwal zjechały chóry z różnych części Polski, a wśród nich, obok wyżej wymienionych: „Grupa Uwielbieniowa” – zespół krotoszyńskiego Kościoła zielonoświątkowego, „Dzieci z Woskowej” – dziecięcy zespół muzyki chrześcijańskiej, „New Capela DJ” – zespół Jednoty Braci Polskich z Krotoszyna, krotoszyński zespół „Pomoc Duchowa”, „Kanan & Juniors” oraz Nad Carou – czeski twórca chrześcijańskich ballad. Nie zabrakło także Magdy Anioł – polskiej czołowej piosenkarki katolickiej sceny muzyki chrześcijańskiej i Tomasza Budzyńskiego – legendy polskiej muzyki chrześcijańskiej.

Sztuka też jednoczy
Festiwalowi towarzyszyły także seanse filmowe oraz wystawy, m.in. „Św. Cyryl i Metody” ze zbiorów wrocławskiej cerkwi świętych Cyryla i Metodego. Zaś wyjątkową scenerię tworzyły malowidła 8-metrowych aniołów namalowanych przez wybitnych plastyków z kraju i zagranicy z kolekcji Jana Oberbeka z Krakowa (słynnego gitarzysty klasycznego), rozwieszonych na budynkach okalających główny plac festiwalu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki