Logo Przewdonik Katolicki

Pozytywne przedsięwzięcie

Błażej Tobolski
Fot.

Ogólnopolski Festiwal Kultur Chrześcijańskich Pozytywne Wibracje 2007 odbył się w Krotoszynie, w dniach 7-9 września, już po raz czwarty. W tym roku trzeci raz towarzyszył mu panel dyskusyjny, a drugi raz chrześcijanie różnych wyznań spotkali się na wspólnej modlitwie. Ja natomiast uczestniczyłem w nim po raz pierwszy, ale, jak sądzę, nie ostatni. Było to bowiem niewątpliwie...

Ogólnopolski Festiwal Kultur Chrześcijańskich „Pozytywne Wibracje 2007” odbył się w Krotoszynie, w dniach 7-9 września, już po raz czwarty. W tym roku trzeci raz towarzyszył mu panel dyskusyjny, a drugi raz chrześcijanie różnych wyznań spotkali się na wspólnej modlitwie.

Ja natomiast uczestniczyłem w nim po raz pierwszy, ale, jak sądzę, nie ostatni. Było to bowiem niewątpliwie ciekawe doświadczenie i przykład na to, że podejmowanie działań ekumenicznych jest możliwe i potrzebne wszędzie.

Początek drogi
Wszędzie, czyli także w małych miasteczkach, takich jak Krotoszyn, liczący 30 tys. mieszkańców, wśród których, oprócz rzymskich katolików, stanowiących zdecydowaną większość, spotkamy też członków gminy mesjańskiej czy Kościoła zielonoświątkowego.

– Początki festiwalu to były tylko koncerty. Jako „szef od kultury” chciałem bowiem zorganizować jakieś wydarzenie artystyczne o zasięgu ponadregionalnym, związane jednak w jakiś sposób z naszym miastem. A ponieważ obecnie w Krotoszynie działają dwa znane już w Polsce zespoły: „Hagada”, który tworzą judeochrześcijanie z tutejszej gminy mesjańskiej i „Pomoc duchowa” zielonoświątkowców, postawiliśmy na muzykę chrześcijańską. Zresztą to chrześcijaństwo stanowi fundament naszej polskiej i europejskiej kultury – wyjaśnia Wojciech Szuniewicz, dyrektor Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.

Festiwal wciąż rozwija się, choć, jak mówi jego organizator, „to dopiero początek drogi”. Sama muzyka staje się jednym z jego elementów, a coraz większego znaczenia nabierają wydarzenia o charakterze ekumenicznym, które pozwalają na lepsze poznawanie naszych braci w wierze i przełamywanie wzajemnej nieufności.


...ale przede wszystkim to wspólna modlitwa

Rozmowa i modlitwa
W tym roku podczas ekumenicznego panelu dyskusyjnego, którego gościem specjalnym był ks. Krzysztof Wolnica z Kościoła ewangelicko-metodystycznego z Wrocławia, dzielono się osobistymi przeżyciami i doświadczeniami wiary w jednego Boga. Natomiast ostatniego dnia festiwalu chrześcijanie zgromadzili się na modlitwie po to, „aby doświadczenie Bożej mocy pomogło nam pokonać bariery, brak zrozumienia i jedności”. Ekumeniczną liturgię słowa, sprawowaną w poewangelickim zborze, obecnie kościele rzymskokatolickim pw. św. Andrzeja Boboli, zakończyła wspólnie odmówiona modlitwa Ojcze nasz.

– Chciałbym, aby taki przeciętny krotoszyński katolik, także dzięki festiwalowi, patrząc na te mniejsze Kościoły i wspólnoty naszego miasta, nie nastraszał się na nie, ale uczył się od nich żarliwości codziennych praktyk religijnych, świadomości swojej wiary, żywego uczestnictwa w życiu swojej wspólnoty i wzajemnej miłości na co dzień. Myślę, że nam, katolikom często jedynie „z tradycji”, nierzadko tego brakuje – mówi Wojciech Szuniewicz o swoich oczekiwaniach wobec festiwalu.

Oby te „Pozytywne Wibracje” corocznych spotkań zaowocowały także pozytywnymi działaniami wspólnie podejmowanymi przez cały rok.

Ekumenizm (z grec. oikomene – cała ziemia zamieszkała; ekumeniczny – uniwersalny, powszechny) – nauka i działalność zmierzająca do przywrócenia jedności chrześcijan w jednym Kościele Jezusa Chrystusa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki