Logo Przewdonik Katolicki

Sieradzanie w Wilnie

s. Janina Sabat USJK
Fot.

Pośród pielgrzymów zdążających latem do Wilna nie zabrakło sieradzan, m.in. nauczycieli z Zespołu Szkół Katolickich. U stóp Matki Bożej Miłosierdzia Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem słowa modlitwy Adama Mickiewicza nasuwają się same. Ostra Brama jest miejscem wyjątkowym dla Polaków. Gdy kard. Karol Wojtyła 16 października 1978 r....

Pośród pielgrzymów zdążających latem do Wilna nie zabrakło sieradzan, m.in. nauczycieli z Zespołu Szkół Katolickich.

U stóp Matki Bożej Miłosierdzia
„Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem…” – słowa modlitwy Adama Mickiewicza nasuwają się same. Ostra Brama jest miejscem wyjątkowym dla Polaków. Gdy kard. Karol Wojtyła 16 października 1978 r. został wybrany na Papieża, „przerzucił” swoją kardynalską piuskę do stóp Matki Bożej Ostrobramskiej. Polacy w Wilnie do dziś powtarzają: „On wiedział, że tu przybędzie”. Tak też się stało. Jan Paweł II złożył Maryi w darze perłowy różaniec i papieską piuskę.

Ślady historii
Adam Mickiewicz „poprowadzi” nas do Celi Konrada. Znajduje się ona przy ul. Ostrobramskiej 7, na terenie zabudowań byłego klasztoru Bazylianów, gdzie obecnie mieści się Wileński Uniwersytet Techniczny. Na początku XIX w. klasztor został zamieniony na więzienie, gdzie przetrzymywano grupę filomackiej i filareckiej młodzieży. W słynnej Celi Konrada przez pół roku był osadzony Mickiewicz wraz z towarzyszami. Nie można też pominąć jego muzeum w Zaułku Bernardyńskim, w domu nr 11.

Juliusz Słowacki, będąc dzieckiem, napisał w pamiętniku: „Myśl wyjazdu do Wilna bardzo mnie ucieszyła. Pamiętam ślub mojej matki (…) Miałem wówczas 8 lat”. Juliusz z matką i ojczymem zamieszkali przy ul. Zamkowej 22. Obecnie na ścianie tego budynku, w małej wnęce na wysokości pierwszego piętra znajduje się popiersie poety i tablica z napisem: „Tu mieszkał Słowacki”.

Józef Ignacy Kraszewski przyjechał do Wilna jako siedemnastoletni chłopiec. Zapisał się na Wydział Literacki Uniwersytetu Wileńskiego. Studiował też języki obce, m.in. hebrajski i arabski. Mieszkał naprzeciw kościoła uniwersyteckiego Świętych Janów przy ul. Zamkowej 24, na drugim piętrze.

Stanisław Moniuszko trafił do Wilna jako młody chłopiec, ze stryjem Aleksandrem. Tu oczarowała go muzyka. Po studiach w Berlinie wrócił, ożenił się i otrzymał posadę organisty w kościele Świętych Janów. Po kilku latach został dyrektorem miejscowego teatru. W Wilnie Moniuszko wydał sześć „Śpiewników domowych”. 16 lutego 1854 r. odbyła się tu teatralna premiera „Halki”. Jego pobyt w Wilnie upamiętnia tablica na ścianie domu przy ul. Niemieckiej 26.

Ludwik Kondratowicz – czyli Władysław Syrokomla przez kilka lat mieszkał wraz z rodziną przy ul. Niemieckiej, w domu teścia Stanisława Moniuszki. W 1854 r. trzymał do chrztu syna Moniuszki – Jana Baptystę. Moniuszko był autorem muzyki do kilku jego utworów. Syrokomla jest pochowany na wileńskim cmentarzu Rossa. Na płycie nagrobnej widnieje napis: „Skonał grając na lirze”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki