Logo Przewdonik Katolicki

Rok łaski od Pana

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września, w bydgoskiej katedrze bp Jan Tyrawa przewodniczył Mszy św. z okazji odpustu ku czci patronki diecezji Matki Bożej Pięknej Miłości. Uroczystość, poprzedzona dniami modlitw, zgromadziła w sanktuarium wiernych, władze miasta oraz duchowieństwo. Jak podkreśla bp Jan Tyrawa, odpust to nic innego jak rok łaski od...

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września, w bydgoskiej katedrze bp Jan Tyrawa przewodniczył Mszy św. z okazji odpustu ku czci patronki diecezji – Matki Bożej Pięknej Miłości. Uroczystość, poprzedzona dniami modlitw, zgromadziła w sanktuarium wiernych, władze miasta oraz duchowieństwo.

Jak podkreśla bp Jan Tyrawa, odpust to nic innego jak „rok łaski od Pana – łaski, którą Bóg nieustannie świadczy człowiekowi”. – Odpust ma
nam uświadomić, że żyjemy z miłosierdzia Bożego. Jego duchowym wymiarem jest darowanie wszystkich kar.

Podczas uroczystości odpustowej odczytano „Akt oddania ziemi bydgoskiej…” pod opiekę Matki Bożej z Różą. Nawiązano w ten sposób do wydarzeń sprzed 40 lat. Wówczas Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński ukoronował wizerunek Maryi. Powtórnie uczynił to podczas wizyty apostolskiej w 1999 roku Jan Paweł II. „Królewskie korony włożone w synowskim hołdzie (…) stanowią rękojmię, że miłość, jaką nam życiem swym pokazałaś, chcemy uczynić treścią naszej codzienności. Prawem miłości przepoić chcemy osobiste swe życie, prawo to krzewić w rodzinach oraz szanować we wszystkich społecznych poczynaniach”.

Piątkowe uroczystości ku czci Pani na Bydgoszczy poprzedziły nieszpory, w których wzięli udział kapłani z całej diecezji. Zdaniem biskupa Tyrawy to moment umocnienia – „naładowania duchowych akumulatorów”. Na „jednoczącą siłę” modlitwy wskazał również ojciec Marek Karczewski CSSp. – Cześć, jaką oddajemy patronce miasta i diecezji, czyni nas wspólnotą, jeszcze bardziej scala Kościół – zarówno osoby świeckie, jak i kapłanów. Raz do roku doświadczamy takiego umocnienia, które pozwala nam rosnąć w wierze i miłości bliźniego – podkreśla proboszcz parafii Ducha Świętego.

Kustosz sanktuarium, ks. prałat Zbigniew Maruszewski, przypomina, że fara to macierz bydgoskich kościołów, a wizerunek patronki diecezji to jedna z najpiękniejszych polskich podobizn Maryi Dziewicy. – Warto u Jej stóp wypraszać łaski, oczyszczać serce i myśli, oddawać się w opiekę – dodaje.

Podczas Dni Modlitw, które rozpoczęły się 29 sierpnia, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Pięknej Miłości zgromadziło się wiele ruchów i stowarzyszeń z całej diecezji. Do katedry przybyła wspólnota Anonimowych Alkoholików, nie zabrakło też członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Świeckiej Rodziny Karmelitańskiej oraz Bractwa Szkaplerznego. Licznie zgromadzili się uczestnicy Ruchu Wiara i Światło, Akcji Katolickiej, Civitas Christiana i ruchów prorodzinnych.

Bydgoska katedra jest jedynym w mieście sanktuarium maryjnym, w którym początki szczególnego kultu Matki Bożej sięgają końca XV wieku. O doznanych za Jej pośrednictwem łaskach świadczyły liczne wota ofiarowywane przez wiernych. Niestety, nie przetrwały one do naszych czasów – w 1794 roku kosztowności przeznaczono na cele powstania narodowego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki