Logo Przewdonik Katolicki

Zawsze wierni Pięknej Miłości

Marcin Jarzembowski
Fot.

Matka Boża z Różą patronuje Bydgoszczy od ponad pięciuset lat, a diecezji - od ponad roku. Tradycją lokalnego Kościoła są coroczne spotkania odpustowe ósmego września - w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przygotowania do tak ważnego wydarzenia poprzedzone są dniami modlitw, które i tym razem zgromadziły setki wiernych. Przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Pięknej...

Matka Boża z Różą patronuje Bydgoszczy od ponad pięciuset lat, a diecezji - od ponad roku. Tradycją lokalnego Kościoła są coroczne spotkania odpustowe ósmego września - w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przygotowania do tak ważnego wydarzenia poprzedzone są dniami modlitw, które i tym razem zgromadziły setki wiernych.Przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Pięknej Miłości modlili się pielgrzymi, którzy od wielu lat nawiedzają najważniejsze sanktuarium diecezji bydgoskiej.

Nieustanna modlitwa


Zachętą do uczestnictwa w corocznej modlitwie był list biskupa Jana Tyrawy. "Ufam, że katedra, w której znajduje się wizerunek Matki Bożej Pięknej Miłości, i która została nazwana "sercem miasta", w te dni odpustowe będzie się zapełniać i że popłynie stąd modlitwa wielu" - napisał ordynariusz diecezji bydgoskiej. Przez kilkanaście dni przed cudownym wizerunkiem Maryi gromadzili się członkowie różnych organizacji i wspólnot - pierwsi przybyli członkowie grup Anonimowych Alkoholików, organizacji trzeźwościowych, zaś po nich: wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, neokatechumeni, żołnierze i kombatanci… 1 września rozległa się modlitwa Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich, rodziców i rodzin kapłanów, misjonarzy, braci i sióstr zakonnych. Eucharystii przewodniczył rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy, ojciec Marek Karczewski CSSp. Jego zdaniem każdy, kto został powołany do służby Bogu, potrzebuje nieustannie wsparcia modlitewnego. - Modlitwa zanoszona za powołanych jest dla nich najlepszą pomocą, aby wytrwali w swoim zjednoczeniu z Chrystusem - przyznał. Według rektora Wyższego Seminarium Diecezji Bydgoskiej, wierni nieustannie powinni prosić o nowych pracowników Winnicy Pańskiej. - Modlitwa za powołania należy do istoty naszych obowiązków kapłańskich. Musimy dbać o to, aby powołanych ciągle przybywało - przyznał ks. dr Wojciech Szukalski.
W piątek, drugiego września, na wspólnej modlitwie zgromadzili się członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Modlitwie przewodniczył kapucyn, ojciec Jan Fibek. Kolejnego dnia do najstarszej świątyni miasta przybyli członkowie Świeckiej Rodziny Karmelitańskiej oraz Bractwa Szkaplerznego. Mszy św. przewodniczył ks. prałat dr Lech Bilicki, który wygłosił wykład na temat roli, zadań i miejsca grup oraz wspólnot w życiu Kościoła. - Coraz wyraźniej widać, że skuteczność ewangelizacji i szansa na ożywienie życia religijnego idzie przez małe wspólnoty i różne stowarzyszenia - mówił. Kanclerz Kurii Diecezjalnej odwołał się do adhortacji apostolskiej Jana Pawła II "Christifideles laici" z 1988 roku , która mówi o powołaniu i misji świeckich w Kościele i świecie po Soborze Watykańskim II.

Siła w wolontariacie!


Czwarty dzień września upłynął pod znakiem członków wolontariatu, Ruchu Wiara i Światło, hospicjum oraz Parafialnych Zespołów Charytatywnych. Caritas Diecezji Bydgoskiej zainaugurowała również akcję "Z Aniołem Stróżem do szkoły". Jej symbolem są kolorowe odblaskowe aniołki, które mają zwiększyć widoczność dzieci na drogach. Zdaniem ks. prałata Wojciecha Przybyły, działania podjęte przez Caritas mają na celu ograniczenie liczby wypadków drogowych z udziałem najmłodszych. - Zależy nam na tym, aby droga dzieci do szkoły i z powrotem do domu była bezpieczna. Jako ludzie wiary jesteśmy przekonani, że nad każdym z nas czuwa anioł stróż - podkreślił dyrektor. Pracownicy i wolontariusze będą propagować pomysł na terenie miasta. Niewykluczone, że akcja zostanie podjęta przez inne ośrodki w całej Polsce. Podczas Mszy św. dzieci, podopieczni Centrum Pomocy Bezdomnym "Betlejem", otrzymały 80 wyprawek szkolnych w ramach akcji "Z uśmiechem do szkoły".
Wieczorem do Matki Bożej Pięknej Miłości przybyły osoby ze stowarzyszeń i organizacji kulturalnych, społecznych i kościelnych - Akcji Katolickiej, Civitas Christiana oraz Towarzystwa św. Wojciecha. W kolejnych dniach modliły się rodziny, organizacje i ruchy prorodzinne, Rodzina Radia Maryja, nauczyciele, wychowawcy, katecheci oraz młodzież.
Każdego dnia członkowie rodziny diecezjalnej prosili Boga za pośrednictwem patronki Bydgoszczy o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki