Logo Przewdonik Katolicki

Szukajcie mądrości

Bernadeta Kruszyk
Fot.

O zdobywanie nie tylko wiedzy, ale i mądrości apelował do młodzieży abp Henryk Muszyński podczas Mszy św. z okazji inauguracji nowego roku szkolnego w Wielkopolsce. Mądrość to o wiele więcej niż wiedza tłumaczył w homilii abp Henryk Muszyński. To umiejętność korzystania z doświadczeń minionych pokoleń oraz wyciągania pozytywnych wniosków z negatywnych zdarzeń....

O zdobywanie nie tylko wiedzy, ale i mądrości apelował do młodzieży abp Henryk Muszyński podczas Mszy św. z okazji inauguracji nowego roku szkolnego w Wielkopolsce.

Mądrość to o wiele więcej niż wiedza – tłumaczył w homilii abp Henryk Muszyński. – To umiejętność korzystania z doświadczeń minionych pokoleń oraz wyciągania pozytywnych wniosków z negatywnych zdarzeń. To także pochylenie się nad słowem Pisma Świętego, by czerpać z niego moc i siłę do realizowania dobra. Nasze zadanie polega nie tylko na zdobywaniu wiedzy i poszerzaniu horyzontów, ale także na nieustannym ubogacaniu oraz uszlachetnianiu naszych serc, byśmy stawali się coraz lepsi.

Arcybiskup gnieźnieński podkreślił również, że życie w wolnej Ojczyźnie to wielki dar, na który naród polski czekał przez kilkadziesiąt lat. Współczesna młodzież może dziś z niego w pełni korzystać. Winna jednak pamiętać, że prawdziwa wolność to coś więcej niż brak ograniczeń. Być duchowo wolnym to znaczy miłować Ojczyznę i drugiego człowieka tak bardzo, by być gotowym im służyć. Tylko służba ożywiona miłością jest naprawdę godna człowieka. Trzeba, jak wielokrotnie przypominał Ojciec Święty Jan Paweł II, kształtować swoje człowieczeństwo według zasady ,,być”, a nie ,,mieć” – mówił abp Muszyński, życząc młodym, aby jak najwcześniej odkryli, że więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu. Zaapelował także do nich, by byli wierni w małych rzeczach. – Spróbujcie rozpocząć od tego – apelował. – Bądźcie dokładni i pilni w wypełnianiu swoich obowiązków. Troszczcie się o prawdomówność i uczciwość. Unikajcie przemocy i miejcie szacunek dla drugiego człowieka, także tego, który ma inne poglądy. Bądźcie wrażliwi na piękno otaczającego nas świata i kształtujcie w sobie umiłowanie ładu i porządku. Tego także trzeba się nauczyć.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki