Logo Przewdonik Katolicki

W rodzinnych stronach

Marcin Makohoński
Fot.

Dwa dni, od 28 do 29 stycznia br., trwała wizyta Prymasa Polski kard. Józefa Glempa w archidiecezji gnieźnieńskiej. Ksiądz Prymas odwiedził Kościelec, gdzie uroczyście otworzył i poświęcił Prymasowską Izbę Pamięci. Gościł również w Inowrocławiu, gdzie przewodniczył Mszy św. sprawowanej w intencji miasta i jego mieszkańców. Wizyta w archidiecezji gnieźnieńskiej rozpoczęła...

Dwa dni, od 28 do 29 stycznia br., trwała wizyta Prymasa Polski kard. Józefa Glempa w archidiecezji gnieźnieńskiej. Ksiądz Prymas odwiedził Kościelec, gdzie uroczyście otworzył i poświęcił Prymasowską Izbę Pamięci. Gościł również w Inowrocławiu, gdzie przewodniczył Mszy św. sprawowanej w intencji miasta i jego mieszkańców. Wizyta w archidiecezji gnieźnieńskiej rozpoczęła obchody jubileuszu 50-lecia posługi kapłańskiej kard. Józefa Glempa.

Wizyta kard. Józefa Glempa w rodzinnych stronach rozpoczęła się w sobotę 28 stycznia br. od spotkania ze społecznością Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kościelcu. W budynku tej właśnie placówki, w latach 1935-39, a następnie w 1945 roku ksiądz Prymas zdobywał wiedzę jako uczeń szkoły podstawowej. Fakt ten sprawił, iż z inicjatywy uczniów i dyrekcji szkoły oraz mieszkańców Kościelca, w niedużej sali lekcyjnej utworzono Prymasowską Izbę Pamięci. – Nasza ekspozycja to zbiór różnych pamiątek łączących się z życiem i kapłańską posługą kardynała Józefa Glempa – mówi Grażyna Zygmańska, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kościelcu. – Znaleźć wśród nich można między innymi szaty liturgiczne, książki z dedykacjami, kopie wielu dyplomów oraz listów gratulacyjnych. Zbiór zdobi różaniec księdza Prymasa, jego pióro oraz zegarek. Wśród zwiedzających największą popularnością cieszą się jednak świadectwa szkolne i zeszyty, w których Prymas Polski zapisywał przekazywaną mu wiedzę. Część z tych pamiątek otrzymaliśmy bezpośrednio od księdza Prymasa. Mamy również zapewnienie z jego strony, że nasza ekspozycja będzie się powiększać o następne eksponaty.
Otwierając Izbę, Prymas Polski nie krył wzruszenia i radości, że właśnie w tej szkole, w której niegdyś się uczył, pozostanie po nim trwały ślad. Po uroczystości odbyło się spotkanie z uczniami i gronem pedagogicznym szkoły, kombatantami i przyjaciółmi. Nie zabrakło radosnych śpiewów i wspólnej pamiątkowej fotografii.

Pół wieku kapłaństwa
W Kościelcu, w miejscowym kościele pw. św. Małgorzaty, kard. Glemp odprawił także Mszę św., która zainaugurowała obchody jubileuszu 50-lecia jego kapłańskiej posługi. W wygłoszonej podczas Eucharystii homilii przypomniał lata spędzone w inowrocławskim gimnazjum, a następnie w gnieźnieńskim seminarium. Wspominał swoich nauczycieli i profesorów, którym przyszło pracować w trudnych latach komunizmu i którzy byli dla niego wzorem i przykładem. Wrócił także pamięcią do lat, w których był sekretarzem kard. Stefana Wyszyńskiego. – Na swojej kapłańskiej drodze spotkałem wielu ludzi, którzy nauczyli mnie, że najważniejsze jest służenie bliźnim i że wszelkie przeszkody i trudności można pokonać, gdy pokłada się nadzieję w Bogu – mówił Prymas Polski. – Dzisiaj, stając ponownie przy ołtarzu w kościeleckiej świątyni, jestem pełen wdzięczności, że przez pół wieku, mogłem głosić Ewangelię niemal na całym świecie.

Modlitwa za ofiary tragedii
W niedzielę 29 stycznia br. kard. Józef Glemp gościł w Inowrocławiu – mieście, w którym 18 grudnia 1929 roku przyszedł na świat. W kościele pw. Zwiastowania NMP wraz z abp. Henrykiem Muszyńskim oraz kapłanami z dekanatów Inowrocław I i Inowrocław II sprawował uroczystą Mszę św. w intencji miasta i jego mieszkańców. Witając przybyłych na Eucharystię, arcybiskup gnieźnieński polecił wspólnej modlitwie także ofiary katastrofy budowlanej, która minionego dnia wydarzyła się w Katowicach. Do tragedii tej nawiązał również w homilii Prymas Polski, wskazując, iż śmierć tak wielu osób jest niezwykle bolesnym doświadczeniem. Jak podkreślił, my ludzie wiary, winniśmy postrzegać je w wymiarze duchowym. – Czy nie jest to bolesne ostrzeżenie Boga „nie kłóćcie się, ale patrzcie na życie społeczne, które wymaga jedności, pokoju i wzajemnej współpracy” – pytał Prymas Polski. Tłumaczył również, że w obliczu takich tragedii zawsze rodzą się nurtujące pytania, dlaczego Bóg na nie zezwala i że na pytania te nie potrafimy sobie jednoznacznie odpowiedzieć. – Będzie można odkrywać wszystkie przyczyny tego nieszczęścia w kontekście zaniedbań technicznych. Będzie można stworzyć cały łańcuch tych przyczyn, ale my ludzie wiary pytamy, czy w wystarczający sposób prosiliśmy Boga o łaskę? – mówił kard. Glemp.
W homilii Prymas Polski wspomniał również o pięćdziesięciu latach swojej posługi kapłańskiej. Jak podkreślił, jest wdzięczny Bogu, że po raz kolejny może odprawić Mszę św. w świątyni, w której przed 76 laty jego głowa polana została wodami chrztu świętego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki