Logo Przewdonik Katolicki

Dobra noc

Renata Krzyszkowska
Fot.

Przeprowadzone niedawno badania TNS OBOP wykazały, że blisko jedna piąta naszego społeczeństwa może cierpieć na bezsenność przewlekłą i poważną, natomiast ponad połowa odczuwa doraźne kłopoty z zaśnięciem. Jak radzić sobie z bezsennością i co zrobić, aby dobrze się wyspać, uczą eksperci podczas trwającej właśnie kampanii edukacyjnej Dobrze śpij aktywnie żyj. Badania...

Przeprowadzone niedawno badania TNS OBOP wykazały, że blisko jedna piąta naszego społeczeństwa może cierpieć na bezsenność przewlekłą i poważną, natomiast ponad połowa odczuwa doraźne kłopoty z zaśnięciem. Jak radzić sobie z bezsennością i co zrobić, aby dobrze się wyspać, uczą eksperci podczas trwającej właśnie kampanii edukacyjnej „Dobrze śpij – aktywnie żyj”.

Badania przeprowadzone w październiku 2005 roku wykazały, że wśród 51 proc. respondentów, którzy w ciągu minionych 12 miesięcy doświadczyli przynajmniej jednego epizodu zaburzeń snu, 36 proc. osób skarżyło się na bezsenność minimum kilka razy w miesiącu, natomiast 15 proc. miało trudności z wypoczynkiem co noc lub prawie każdej nocy. Zdaniem specjalistów ze względu na tak znaczne rozpowszechnienie zaburzeń snu wszystkie podawane przez pacjentów informacje o bezsenności powinno się traktować z dużo większą odpowiedzialnością niż dotychczas. Zaburzenia snu mogą poważnie utrudnić funkcjonowanie w ciągu dnia, pogorszyć jakość życia, obniżać wydajność pracy, sprzyjać wypadkom. Po nieprzespanej lub źle przespanej nocy mamy problemy z koncentracją uwagi, gorzej zapamiętujemy i wolniej reagujemy. Zaburzenia snu mogą nie tylko poważnie utrudnić funkcjonowanie w ciągu dnia, pogorszyć jakość życia, ale także przyczynić się do powstawania lub zaostrzenia przebiegu innych poważnych chorób takich jak depresja czy otępienie. Mogą też dawać objawy bólowe, wzmóc rozwój otyłości czy podnosić ryzyko powstania niektórych nowotworów. Kampania edukacyjna na temat bezsenności „Dobrze śpij – aktywnie żyj” ma na celu zwiększenie wiedzy Polaków o wpływie zaburzeń snu na codzienne funkcjonowanie. Działania podejmowane w ramach kampanii mają charakter profilaktyczny, ich zadaniem jest przede wszystkim rozwijanie umiejętności samodzielnego rozpoznawania bezsenności.
W ramach kampanii organizowane są warsztaty tematyczne związane z higieną snu, samodzielną profilaktyką zaburzeń snu oraz podatnością na bezsenność. Ich celem jest edukowanie społeczeństwa na temat przyczyn oraz konsekwencji problemów ze snem. Warsztaty są skierowane zarówno do przedstawicieli mediów, jak i do wszystkich osób cierpiących z powodu trudności związanych z nocnym odpoczynkiem. Na stronie internetowej www.dobrzespij.pl można uzyskać informacje dotyczące zaburzeń snu oraz poddać się testowi, który pozwoli ocenić charakter kłopotów ze snem. Organizatorzy akcji uruchomili również specjalną infolinię, przy której dyżurują lekarze i psycholowie z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Akademii Medycznej w Warszawie (numer telefonu 0-22 321 51 91). Dzwoniąc, można uzyskać odpowiedzi na pytania związane z zaburzeniami snu oraz higieną snu. Lekarze udzielają również informacji na temat placówek medycznych zajmujących się bezsennością. Infolinia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach 18-20. Koszt połączenia według stawek operatora.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki