Logo Przewdonik Katolicki

Dorobek Rady

PK
Fot.

Myśl o stworzeniu Rady Społecznej zrodziła się u mnie na samym początku objęcia steru Archidiecezji Poznańskiej. Uważałem pojawienie się takiego gremium za niezbędne koniecznie najpierw dlatego, że będąc z wykształcenia biblistą, mógłbym wnieść w życie diecezji pewne ograniczone widzenie spraw społecznych. Następnie z tytułu tego, że duchowieństwo z natury rzeczy...

„Myśl o stworzeniu Rady Społecznej zrodziła się u mnie na samym początku objęcia steru Archidiecezji Poznańskiej. Uważałem pojawienie się takiego gremium za niezbędne koniecznie – najpierw dlatego, że będąc z wykształcenia biblistą, mógłbym wnieść w życie diecezji pewne ograniczone widzenie spraw społecznych. Następnie z tytułu tego, że duchowieństwo z natury rzeczy tkwi mniej in saeculo aniżeli ludzie świeccy, którzy mają doświadczenie świata o wiele bardziej bezpośrednie i codzienne” – napisał abp Stanisław Gądecki w wydanej właśnie publikacji prezentującej oświadczenia Rady Społecznej przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim.
Wydany dokument prezentuje 12 oświadczeń Rady w kadencji 2002-2005 na temat różnych kwestii społecznych, nurtujących życie publiczne w Polsce i na świecie. W oświadczeniach Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim zajmowała się m.in. problemami: udziału katolików w życiu publicznym, zagadnieniami polityki demograficznej w Polsce, problemami osób niepełnosprawnych oraz zagadnieniem szacunku dla życia i zdrowia, członkostwem Polski w Unii Europejskiej, problemem śmierci nienaturalnej, kwestiami oświaty i wychowania. Pierwsze oświadczenie Rada wydała 12 lutego 2003 r., ostatnie – 7 listopada 2005 r.
„Choć stanowisko rady w omawianych przez nią kwestiach nie jest (w myśl regulaminu Rady) oficjalnym stanowiskiem Arcybiskupa Poznańskiego, to jednak można powiedzieć, że nie jest ono sprzeczne z tym stanowiskiem” – napisał abp Stanisław Gądecki we wstępie do publikacji prezentującej oświadczenia Rady Społecznej. „Zebrania Rady okazały się bardzo owocne, skoro pozwoliły przygotować aż dwanaście oświadczeń w ważnych sprawach społecznych, dotyczących Wielkopolski (...) Zresztą oświadczenia te zyskały sobie wysoką ocenę opinii publicznej ze względu na zrównoważenie i bezstronność” – pisze w przedmowie arcybiskup poznański.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki