Logo Przewdonik Katolicki

Dzieła Roku Eucharystii w parafiach diecezji włocławskiej (39)

oprac. Barbara Sawic
Fot.

Parafia Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Włocławku Na początku Roku Eucharystii ogłoszono konkurs plastyczny dla dzieci Zostań z nami, Panie. 9 października udział parafian w Kongresie Eucharystycznym w Świnicach Warckich. Wierni włączyli się w dzieła miłosierdzia (dary, paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących parafian). 13 października,...

Parafia Narodzenia NMP i św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Włocławku


Na początku Roku Eucharystii ogłoszono konkurs plastyczny dla dzieci „Zostań z nami, Panie”. 9 października – udział parafian w Kongresie Eucharystycznym w Świnicach Warckich. Wierni włączyli się w dzieła miłosierdzia (dary, paczki żywnościowe dla najbardziej potrzebujących parafian). 13 października, po raz pierwszy w nowej formie – wieczorna procesja różańcowa ulicami parafii. W świetle świec i lampionów, przy specjalnie wzniesionych ołtarzach, rozważano tajemnice światła. Forma modlitwy zyskała uznanie parafian i jest na stałe wpisana do kalendarza obchodów roku liturgicznego. 23 października – parafialna pielgrzymka do sanktuarium maryjnego w Oborach (Wieczernik Maryi Królowej Pokoju). 18 października, w 20. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, udział parafian i proboszcza we Mszy św. przy krzyżu na włocławskiej tamie.
17 listopada w kościele parafialnym dokonano zbrodni świętokradztwa: z Kaplicy Adoracji skradziono Najświętszy Sakrament wraz z monstrancją. Przez tydzień trwały modlitwy ekspiacyjne. Adorację wg wcześniej przyjętego planu wznowiono zaraz po usunięciu szkód (środy, piątki i w pierwsze soboty miesiąca).
Od 18 do 26 listopada – Nowenna do Najświętszej Maryi Panny objawiającej Cudowny Medalik. 27 listopada, w 175. rocznicę objawień – Msza św. z udziałem licznych parafian i gości: członków Apostolatów Maryjnych z Włocławka, Kowala i Ciechocinka.
Tematyka nauk rekolekcji adwentowych pozostawała w związku z trwającym Rokiem Eucharystii. Wiernym, a zwłaszcza młodzieży przygotowującej się do bierzmowania, wyjaśniano znaczenie daru niedzielnej Eucharystii dla katolika. Podczas spotkań z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych przybliżano im treści zawarte w Liście apostolskim Jana Pawła II „Mane nobiscum, Domine”. Rekolekcje wielkopostne służyły ponownemu skupieniu uwagi wiernych na bogactwie Eucharystii, odnowieniu pobożności eucharystycznej.
Po śmierci Jana Pawła II, do czasu pogrzebu Ojca Świętego trwała adoracja Najświętszego Sakramentu kończona Apelem Jasnogórskim. 18-19 czerwca – udział parafian w III Krajowym Kongresie Eucharystycznym w Warszawie (uwieńczony uczestnictwem w diecezjalnym Kongresie Różańcowym, który odbył się 5 października w Świnicach Warckich). 20 lipca – druga pielgrzymka do sanktuarium w Oborach na Wieczernik Maryi Królowej Pokoju. 13 października, na zakończenie Roku Eucharystii – procesja różańcowa.
Pamiątki materialne Roku Eucharystii: umieszczona w ołtarzu kościoła mosiężna płaskorzeźba „Ostatnia Wieczerza” oraz podstawa pod monstrancję – dar dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców. Kompleksowa wymiana oświetlenia kościoła.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki