Logo Przewdonik Katolicki

Modlitwa zjednoczyła Polaków

Renata Krzyszkowska
Fot.

W kościołach całej Polski wierni modlili się za ofiary katowickiej tragedii. Z poszkodowanymi oraz ich rodzinami w bólu połączył się Papież Benedykt XVI. Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański zawierzył Bożemu Miłosierdziu ofiary katastrofy w Katowicach. Pozdrawiając pielgrzymów z Polski, myślę o tragicznym wypadku, jaki zdarzył się wczoraj wieczorem w Chorzowie, w którym...

W kościołach całej Polski wierni modlili się za ofiary katowickiej tragedii. Z poszkodowanymi oraz ich rodzinami w bólu połączył się Papież Benedykt XVI. Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański zawierzył Bożemu Miłosierdziu ofiary katastrofy w Katowicach. – Pozdrawiając pielgrzymów z Polski, myślę o tragicznym wypadku, jaki zdarzył się wczoraj wieczorem w Chorzowie, w którym straciło życie wiele osób. Zawierzam Bożemu Miłosierdziu tych, którzy zginęli, jednoczę się w duchu z ich rodzinami oraz z tymi, którzy w tym wypadku odnieśli rany. Wszystkim z serca błogosławię – powiedział Papież po polsku. Do modlitwy w intencji ofiar wezwał Prymas Polski kard. Józef Glemp. „Modlimy się do miłosiernego Boga o radość życia wiecznego dla zmarłych, powrót do zdrowia rannych i umocnienie łaską ich rodzin” – napisał Prymas Polski w specjalnym wezwaniu do wspólnej modlitwy. W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawiona została Msza św. za ofiary tragedii. Eucharystii przewodniczył abp Damian Zimoń, metropolita katowicki. Obecny był także premier Kazimierz Marcinkiewicz. Abp Damian Zimoń wystosował specjalny komunikat. Apelował w nim o modlitwę za ofiary i poszkodowanych w tragedii, a także o opiekę i życzliwość wobec rodzin ofiar. Zachęcił też diecezjan do pomocy finansowej na rzecz poszkodowanych.
O wspólną modlitwę w intencji ofiar katastrofy w Katowicach zaapelował również sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Libera. W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego biskup wyraził w imieniu Episkopatu wdzięczność wszystkim, którzy z poświęceniem prowadzili akcję ratunkową. Zaapelował też do wszystkich wierzących, wszystkich ludzi dobrej woli o modlitwę za tych, którzy stracili życie w tej tragedii, za ich rodziny i za wszystkich, którzy opłakują ofiary katowickiej tragedii, jak też o powrót do zdrowia rannych w tej katastrofie.
Do modlitw przyłączyli się także polscy żołnierze stacjonujący w Iraku. W intencji ofiar wypadku, w obozie Echo w Diwanii odprawiono specjalne nabożeństwo. Kaplica w bazie wojskowej była wypełniona po brzegi. Modlono się także na Jasnej Górze, duchowej stolicy Polski. – Polecamy wszystkich zmarłych Miłosierdziu Bożemu, a za poszkodowanych modlimy się, prosząc dla nich o siłę, o błogosławieństwo Boże, o opiekę Matki Bożej i szybki powrót do zdrowia – zapewnił o. Piotr Polek, podprzeor Jasnej Góry. – Myślimy o całej naszej umiłowanej Ojczyźnie prosząc, by nigdy więcej Polska nie doświadczała tak trudnych chwil, jakie przeżywamy w tych dniach – powiedział o. Polek. O zbawienie wieczne dla tych, którzy zginęli, prosili także wszyscy pielgrzymi z różnych zakątków Polski, nawiedzający w tych dniach Jasną Górę.
Caritas Polska przeznaczyła 100 tys. zł na pomoc ofiarom tragedii w Katowicach. Pieniądze zostaną wykorzystane do sfinansowania leczenia, rehabilitacji i pomocy psychologicznej dla poszkodowanych i ich rodzin. W niedzielę Caritas Archidiecezji Katowickiej przekazała na pomoc 300 tys. zł. Na miejsce tragedii Caritas wysłała koce, na bieżąco dla ofiar i ratowników dostarczane były gorące posiłki. Wszyscy poszkodowani zostali objęci opieką duchową i psychologiczną przez kapelanów szpitalnych z terenu archidiecezji katowickiej.
– Pamiętajmy też o modlitwie w intencji poszkodowanych i ich rodzin – powiedział KAI o. Zdzisław Świniarski, wicedyrektor Caritas Polska. – Pamiętajmy o łączności duchowej, bo ta tragedia jest tragedią nas wszystkich – dodał.

Osoby, które chcą wspomóc poszkodowanych finansowo, mogą dokonywać wpłaty na konto:
PKO BP SA I O/Centrum Warszawa 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem: KATOWICE

W związku z tragedią w Katowicach abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wystosował depeszę kondolencyjną na ręce Damiana Zimonia, arcybiskupa katowickiego. Poniżej publikujemy ją w pełnym brzmieniu. Depesza została wysłana w sobotę w nocy, kilka godzin po tragedii.
Przemyśl-Warszawa, 28.01.2006 r.

JE Ks. Arcybiskup Metropolita
Damian Zimoń
w Katowicach


Drogi Arcybiskupie Damianie,

wiadomość o tragedii ludzi zgromadzonych w hali wystawowej, która pochłonęła życie kilkudziesięciu osób, raniąc ich jeszcze większą liczbę, napełnia mnie współczuciem wobec ofiar i ich rodzin. Modlitwą obejmuję też Pasterza Archidiecezji i kapłanów, którzy są dziś najbliżej ludzi cierpiących. Jutro ofiaruję za Was wszystkich Mszę św., polecając Bożej opiece dotkniętych katastrofą.

Z wyrazami braterskiej jedności
+ Józef Michalik
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki