Logo Przewdonik Katolicki

Modlitwa i zmiana mentalności

Marcin Jarzembowski
Fot.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) to najbardziej wyrazisty znak ciągłych starań o odbudowę pełnej jedności wszystkich uczniów Chrystusa. W tym czasie Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościół rzymskokatolicki przygotowują spotkania ekumeniczne. Nabożeństwo w bydgoskiej parafii św. Antoniego z Padwy poprowadził 24 stycznia bp...

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia) to najbardziej wyrazisty znak ciągłych starań o odbudowę pełnej jedności „wszystkich uczniów Chrystusa”. W tym czasie Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościół rzymskokatolicki przygotowują spotkania ekumeniczne. Nabożeństwo w bydgoskiej parafii św. Antoniego z Padwy poprowadził 24 stycznia bp Jan Tyrawa.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej nie kryje, że osiągnięcie pełni pojednania jest możliwe tylko wówczas, gdy pokona się szereg barier i uprzedzeń. – Na początku wydawało nam się, że wystarczy siąść i porozmawiać, a wszystko będzie na najlepszej drodze do zjednoczenia. Okazuje się, że jest bardzo dużo różnych zwyczajów, zaszłości historycznych i politycznych, które mają istotny wpływ na to, że do tej pory trudno nam się dochodzi do konsensusu.
W odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób każdy z nas może się przyczynić do ekumenizmu, biskup bydgoski podaje w pierwszej kolejności modlitwę, ale także konieczność zmiany pewnej mentalności – nie możemy uważać „tego drugiego” za kogoś gorszego, obcego. – Trzeba przyjaźnie na niego popatrzeć. Przecież on też jest na drodze ku zbawieniu. W ostateczności u fundamentów leży wspólna wiara – i on, i my wyznajemy wiarę w tego samego Jezusa Chrystusa, czytamy te same księgi Pisma Świętego, wychowani zostaliśmy w tej samej kulturze i nie ma powodów, żeby się od siebie odgradzać – podkreśla ordynariusz. Płaszczyzną wspólnego działania może być szeroko rozumiana pomoc wobec chorych i samotnych oraz ewangelizacja. – Ten mały, codzienny ekumenizm to szereg inicjatyw, które pozwolą sprawić choć trochę więcej dobra na tym świecie.
W Bydgoszczy w organizowanie Tygodnia Modlitw włączyły się wszystkie wspólnoty chrześcijańskie. – Jest to kolejny tydzień, w którym roztaczamy refleksję nad naszym codziennym życiem chrześcijańskim. Pytamy również siebie o to, co zrobiliśmy przez ostatni rok na drodze do ekumenizmu. Te tygodnie są małymi kroczkami do jedności. Nie patrzę na nie z pozycji osoby duchownej, ale przez pryzmat mojego codziennego życia, moich wiernych i braci z innych Kościołów. Jak na co dzień przekuwamy w czyn to, co zostało powiedziane w przykazaniu miłości – przyznał ks. Marek Loskot z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
– Kto odrzuca ekumenizm, odrzuca cząstkę Ewangelii – przyznał ks. Tadeusz Urban z Kościoła polskokatolickiego. – W Bydgoszczy przez ostatnich kilkanaście lat wiele się zmieniło. Były wzloty i upadki w wędrówce ekumenicznej, ale najważniejsze jest to, że idziemy do przodu i coraz bardziej widać pragnienie jedności wśród wyznawców Chrystusa. To piękne i budujące.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki