Logo Przewdonik Katolicki

Pomóżmy siostrom klauzurowym

PK
Fot.

O wsparcie materialne dla klasztorów mniszek klauzurowych podczas tegorocznego Dnia Życia Konsekrowanego, który będzie obchodzony 2 lutego, zaapelowali członkowie Rady Katolików Świeckich. W specjalnym liście autorzy apelu piszą, że żeńskie wspólnoty kontemplacyjne od lat borykają się z trudnościami finansowymi oraz że siostry klauzurowe wypraszają łaski dla wszystkich członków...

O wsparcie materialne dla klasztorów mniszek klauzurowych podczas tegorocznego Dnia Życia Konsekrowanego, który będzie obchodzony 2 lutego, zaapelowali członkowie Rady Katolików Świeckich. W specjalnym liście autorzy apelu piszą, że żeńskie wspólnoty kontemplacyjne od lat borykają się z trudnościami finansowymi oraz że siostry klauzurowe wypraszają łaski dla wszystkich członków Kościoła. Zamieszczamy pełną treść listu:


Drodzy Bracia i Siostry!
Od kilku lat żeńskie klasztory kontemplacyjne w Polsce przeżywają poważne trudności materialne. Zmiany, jakie zaszły w naszym kraju po 1989 r., zmieniły sytuację ekonomiczną także wspólnot zakonnych. O ile wcześniej siostry były w stanie utrzymać się dzięki własnej pracy – wypiekaniu komunikantów, szyciu i haftowaniu szat liturgicznych, zajęciach gospodarczych, dziś, wobec gwałtownego wzrostu cen energii, stało się to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Wiele wspólnot musi także znaleźć poważne środki na utrzymanie i konserwację zabytkowych klasztorów i kościołów, które nieraz są wybitnymi dziełami sztuki i zabytkami najwyższej klasy. Zadania te przewyższają materialne możliwości sióstr żyjących za klauzurą, które, choć robią wszystko, co w ich mocy, nie są w stanie zarobić na koszty utrzymania i konserwację historycznych obiektów.
Solidarne wsparcie materialne żeńskich wspólnot kontemplacyjnych przez całą wspólnotę wiernych staje się dziś koniecznością. Dlatego zwracamy się do Was, Drodzy Bracia i Siostry, aby co roku w styczniu, przed obchodami Dnia Życia Konsekrowanego, 2 lutego, każdy z nas wsparł żeńskie wspólnoty kontemplacyjne. Niech to ofiarowanie nawet niewielkiej sumy będzie skromnym wyrazem wdzięczności i szacunku dla tych odważnych kobiet, które, jak czytamy w adhortacji apostolskiej „Vita consecrata” wyrzekają się rzeczy, przestrzeni, wielu dóbr stworzonych, ofiarowują się wraz z Chrystusem za zbawienie świata, za nasz naród, rodziny, każdego z nas.
„W sercu Kościoła będę miłością” – napisała św. Teresa z Lisieux. Wspólnoty kontemplacyjne są ukrytym sercem Kościoła, które „zasila” wyproszonymi łaskami wszystkich jego członków. Konieczność pomocy mniszkom klauzurowym powinna być dla każdego wiernego oczywistością – brak owego ukrytego serca wcześniej lub później odczuje cały Kościół lokalny. Dlatego apelujemy: pomóżmy siostrom klauzurowym, zatroszczmy się wspólnie o serce Kościoła!

Krajowa Rada Katolików Świeckich
Tomasz Arabski, przewodniczący

Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski
– zakony klauzurowe
42124020341111001001235842
Bank PEKAO S.A.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki