Logo Przewdonik Katolicki

Serce Kościoła

Małgorzata Szewczyk
Fot.

W cieniu świata, w ukryciu klauzury lub przy najbardziej potrzebujących - porzuconych, biednych, samotnych; w ubóstwie i czystości, oddani modlitwie i pracy, codziennie niosą pomoc, wypraszają łaski, ofiarowują swe życie Bogu i ludziom - zakonnicy i zakonnice zgromadzeni w instytutach zakonnych i świeckich - którzy bez żadnego zewnętrznego znaku w postaci zakonnego ubioru, pełnią w nim...

W cieniu świata, w ukryciu klauzury lub przy najbardziej potrzebujących - porzuconych, biednych, samotnych; w ubóstwie i czystości, oddani modlitwie i pracy, codziennie niosą pomoc, wypraszają łaski, ofiarowują swe życie Bogu i ludziom - zakonnicy i zakonnice zgromadzeni w instytutach zakonnych i świeckich - którzy bez żadnego zewnętrznego znaku w postaci zakonnego ubioru, pełnią w nim rolę apostolską - już po raz ósmy obchodzili swoje święto. Tegorocznemu Dniu towarzyszyło hasło: "Zakony kontemplacyjne - pozwólmy im trwać".
W Święto Ofiarowania Pańskiego o godz. 10 w wypełnionej przez zakonników i zakonnice naszej archidiecezji katedrze uroczystą Eucharystię odprawił ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki. W homilii metropolita poznański przypomniał cele uroczystości: pragnienie złożenia dziękczynienia Bogu "za wielki dar życia konsekrowanego, które ubogaca i raduje Wspólnotę chrześcijańską", przypomnienie i przybliżenie życia osób konsekrowanych oraz szczególne zaproszenie dla osób konsekrowanych do dziękczynienia za wszelkie łaski, które otrzymali, a przede wszystkim za dar powołania. Choć rzadko zauważalne, ale jakże cenne w dzisiejszym świecie jest życie tych, którzy ofiarowali je Bogu i ludziom zwłaszcza w klasztorach klauzurowych i kontemplacyjnych. Wspólnoty życia kontemplacyjnego są, przede wszystkim dzisiaj, niezbędnym centrum modlitwy, ofiary oraz pełnej najwyższej miłości służby Bogu i bliźnim.
Dar od Boga
- Członkowie tychże zakonów skupiają swoje życie i działanie na modlitwie, kontemplacji Boga, trwają w milczeniu, naśladują Chrystusa modlącego się - mówił hierarcha. Podkreślił również znaczenie zakonnego powołania czystości ciała i ducha podejmowanego ze względu na królestwo niebieskie. O tym, jak ważne jest zachowanie czystości przedmałżeńskiej, wdowiej i o czystości osób żyjących w samotności, choć nie zobowiązanych żadnymi ślubami, mówi etyka katolicka. Arcybiskup podkreślił analogię, jaka rysuje się między pojętym po chrześcijańsku życiu małżeńskim a powołaniem zakonnym - oba bowiem "obrazują na swój sposób tajemnicę oblubieńczej jedności Chrystusa z Kościołem". - Powołanie zakonne, naznaczone pełną czystością, jest wyłącznym dziełem Bożej miłości - stwierdził arcybiskup i dodał - w zachowaniu czystości potrzebna jest asceza, a także miłość i dobro. Wyrazem oddania się Bogu jest zachowanie czystości. Ślub poświęconej Bogu czystości Kościół otrzymał od Boga, jest to dla niego wielki dar, który z Bożej łaski jest zachowywany i zalecany przez apostołów, Ojców Kościoła i pasterzy. Zaznaczył, że owo wyrzeczenie się powinno wypływać z wyłącznej i całkowitej miłości człowieka do Boga, miłości, która jest miarą jego wielkości i doskonałości.
Odpowiedzialne zadanie
Metropolita poznański zauważył również, jak wielkie zadanie spoczywa na osobach konsekrowanych. W świecie ogarniętym konsumpcjonizmem, egoizmem, zawładniętym przez hedonizm i nieuporządkowane instynkty - czystość konsekrowana jawi się jako przykład panowania nad sobą i prymatu ducha. Osoba konsekrowana ukazuje, że to, co większość ludzi uważa za niemożliwe, dzięki łasce Pana Jezusa staje się możliwe i jest źródłem prawdziwego wyzwolenia - mówił hierarcha. Stanowi to niezwykle czytelny i prawdziwy znak ofiarnej i bezinteresownej miłości Boga, jakże cenny zwłaszcza dla młodzieży. Arcybiskup Gądecki na zakończenie homilii podkreślił niezastąpioną rolę, jaką pełnią osoby konsekrowane w Kościele i w świecie. Stanowią one centrum Kościoła, bez nich bowiem nie mógłby on żyć pełnym życiem, nie mógłby być czytelnym znakiem dla świata, znakiem przede wszystkim tego, że "całkowite oddanie się Bogu ma sens". Metropolita we wspólnej modlitwie wraz ze zgromadzonymi w katedrze zawierzył wszystkie osoby konsekrowane i te, które odnajdują w sobie głos powołania Maryi, prosił Ją o opiekę, o dar czystej i pięknej miłości, by mogli się oni codziennie stawać "odblaskiem Bożego piękna". Zwrócił także uwagę na to, byśmy potrafili być wdzięczni za modlitwę osób konsekrowanych. Zakonnicy i zakonnice zgromadzone w katedrze odnowiły śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Na świecie jest ok. miliona osób konsekrowanych, w Polsce jest ich prawie czterdzieści tysięcy. W naszej archidiecezji istnieją dwa klasztory kontemplacyjne, są to: Mniszki Bose Zakonu NMP z Góry Karmel w Poznaniu oraz Zakon Klarysek od Wieczystej Adoracji w Pniewach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki