Logo Przewdonik Katolicki

Muzyka i modlitwa

Błażej Tobolski
Fot.

Koncert ekumeniczny Złącz, Panie, miłujących Cię, który odbył się w katedrze poznańskiej w niedzielę 29 stycznia, zjednoczył chrześcijan różnych wyznań na wspólnej modlitwie. Łączyli się w niej przede wszystkim z tymi, którzy odeszli w tragicznym wypadku w Katowicach i z tymi, którzy odczuwają wielki ból po stracie bliskich. Chcemy nasze dzisiejsze spotkanie...

Koncert ekumeniczny „Złącz, Panie, miłujących Cię”, który odbył się w katedrze poznańskiej w niedzielę 29 stycznia, zjednoczył chrześcijan różnych wyznań na wspólnej modlitwie. Łączyli się w niej przede wszystkim z tymi, którzy odeszli w tragicznym wypadku w Katowicach i z tymi, którzy odczuwają wielki ból po stracie bliskich.

Chcemy nasze dzisiejsze spotkanie przeżyć przede wszystkim jako modlitwę – zaznaczył ks. dr Tomasz Siuda, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej, rozpoczynając koncert. – Chcemy w niej zawierzyć, w duchu jedności, nasze siostry i naszych braci. Chcemy, wsłuchując się w piękno muzyki, nade wszystko szukać nadziei w Tym, który jest Panem wszelkiej nadziei. Jak pisał św. Paweł w Liście do Koryntian: „Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie. Jeżeli żyjemy, żyjemy dla Pana. Jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana”.
Program koncertu zawierał utwory zarówno klasyczne, jak i gospel kompozytorów różnych wyznań chrześcijańskich: Kościoła katolickiego, prawosławnego oraz protestanckiego. Usłyszeliśmy je w wykonaniu m.in. Zespołu Kameralnego „Zmartwychwstanie” pod kier. Beaty Szmyt-Nowak, z towarzyszeniem organisty Krzysztofa Wilkusa.

Złącz, Panie, miłujących Cię,
złącz w jedną drogę wiele dróg.
Wszak jedna miłość wiedzie nas,
a Bogiem wszystkich jeden Bóg.

Fragment motywu chóralnego
„Old Hundreth” z XVI wieku

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki