Logo Przewdonik Katolicki

Kolorowy świat w oknie

Magdalena Rak
Fot.

Jak wynika z badań TNS OBOP, dla ponad jednej piątej Polaków ulubionym kolorem jest niebieski. Prawie tyle samo najbardziej lubi otaczać się zielonym. Żyjmy więc w zgodzie z własną estetyką i zafundujmy sobie okna, które będą odpowiadać naszym gustom. Krótkie dni, pochmurne niebo i zimny wiatr. Zima w pełnej krasie. Specjaliści doradzają, by w takie dni otaczać się żywymi kolorami....

Jak wynika z badań TNS OBOP, dla ponad jednej piątej Polaków ulubionym kolorem jest niebieski. Prawie tyle samo najbardziej lubi otaczać się zielonym. Żyjmy więc w zgodzie z własną estetyką i zafundujmy sobie okna, które będą odpowiadać naszym gustom.

Krótkie dni, pochmurne niebo i zimny wiatr. Zima w pełnej krasie. Specjaliści doradzają, by w takie dni otaczać się żywymi kolorami. Pomogą one zwalczyć zimową depresję i zachować dobry humor, nawet gdy nie widać słońca. W ofertach producentów okien – znaleźć już można okna o kolorowych profilach. Decyzja o ich kupnie niesie podwójną korzyść. Z jednej strony pomagają w walce z zimowym spadkiem formy, ponieważ wnoszą do domu radosne kolory. Z drugiej, mogą być doskonałym uzupełnieniem wystroju wnętrza, mając kolory zgodne z barwami ścian, mebli, zasłon lub też tworząc z nimi kontrasty. Wszystko zależy od gustu i inwencji domowników.
Odbiegająca od standardowej bieli kolorystyka profilu może być nie tylko w części zewnętrznej okna, tzn. tej widocznej od strony ulicy, ale również od wewnątrz pomieszczenia. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję, zapewnimy sobie wyróżnienie domu z tysiąca innych. Ponadto możemy wtedy tak dobrać kolorystykę profilu, żeby współgrała ona z elewacją. Jeśli okno w całości będzie wykonane z profili o nietypowych kolorach, oprócz wspomnianych wyżej korzyści, zyskamy również możliwość dopasowania go zarówno do koloru ścian, jak i wystroju wnętrza.

Uwaga na brąz
Wybór okien ułatwia posługiwanie się kolorami ze standardowej palety. Wiele osób chce mieć bowiem okno w tym samym kolorze co ściany czy rolety. Jednak ten sam kolor wygląda inaczej na tkaninie, inaczej na tynku i inaczej na plastiku. Wyjątkowo trzeba uważać na kolor brązowy, który ma bardzo dużo odcieni, więc wybór „właściwego” brązu warto przeprowadzić bardzo uważnie.
Żółty dla dzieci
W świecie kolorów nie ma tabu ani zakazanych zestawień. Styliści zachęcają do otaczania się odważnymi zestawieniami kolorystycznymi. Warto jednak nie ulegać bezkrytycznie modom, a kolory do domu dobrać tak, by dobrze się potem czuć w jego ścianach. Odcienie zielonego i niebieskiego działają uspokajająco, dlatego profile okienne o tych barwach najlepiej montować w sypialni. Z kolei najbardziej pobudzającym kolorem jest czerwony, takie profile bardzo dobrze sprawdzą się w kuchni. Aktywizująco oddziałują kolory ciepłe: żółty czy pomarańczowy, z powodzeniem montuje się takie profile w pokojach dziecięcych.

Orzech lub mahoń
Szczególnie modne są w tej chwili okna w kolorach drewnopodobnych: złoty dąb, orzech włoski czy mahoń. Kupujący najczęściej decydują się na nadanie koloru profili zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz domu. Drugi coraz popularniejszy trend to dobór koloru profilu do koloru ściany. Polacy bowiem coraz częściej rezygnują z białych ścian na rzecz kolorowych. Decydują się np. na błękitną farbę ścienną i taki sam profil.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki