Logo Przewdonik Katolicki

Łazienkowe detale

Magdalena Rak
Fot.

Surowe, minimalistyczne wykończenia wnętrz stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Tendencja ta dotyczy również łazienek, które z pomieszczeń pełnych złoceń, dekorów i przeróżnych akcesoriów zmieniają się w miejsca, w których najważniejszą zasadą jest funkcjonalność i wygoda. Zwolennicy niecodziennych rozwiązań mogą pokusić się o umywalkę w kształcie miednicy...

Surowe, minimalistyczne wykończenia wnętrz stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Tendencja ta dotyczy również łazienek, które z pomieszczeń pełnych złoceń, dekorów i przeróżnych akcesoriów zmieniają się w miejsca, w których najważniejszą zasadą jest funkcjonalność i wygoda.


Zwolennicy niecodziennych rozwiązań mogą pokusić się o umywalkę w kształcie miednicy czy afrykańskiego bębna, z ceramiki, ale także szkła w różnych kolorach lub też ze stali. Są to jednak propozycje kosztowne. Płaska umywalka z kolorowego szkła na stelażu z rurek to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych. Umywalki stalowe są jeszcze droższe.

Nie tylko biel


Także w ofercie dla mniej zamożnych można znaleźć ceramikę o rozmaitych kształtach, rozmiarach i kolorach. Niemal każdy z producentów proponuje serię armatury przeznaczonej do małych łazienek, a także, oprócz umywalek montowanych przy ścianie, umywalki narożnikowe. Jeśli chodzi o kolorystykę, oprócz dominującej bieli można znaleźć umywalki, wanny i sedesy granatowe, zielone, różowe, błękitne, a nawet popielate. Ich ceny nie różnią się od standardowych białych, można więc niewielkim kosztem urządzić łazienkę wyjątkowo oryginalnie lub zgodnie z najnowszymi trendami.
Handel oferuje także spory wybór mebli łazienkowych. Oprócz kosztownych, z litego drewna, można kupić laminowane, a także z bardzo modnymi w ostatnim czasie wykończeniami z mlecznego szkła lub imitującego je plastiku.

Mniej miejsca dla kamienia


Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań mogą swobodnie wybierać wśród wannowo-natryskowych i natryskowych baterii podtynkowych, które tym różnią się od tradycyjnych, że wszystkie elementy odpowiadające za prawidłowy przepływ i mieszanie wody ukryte są w ścianie.
Zauważalne dla oka są jedynie te części, za pomocą których regulujemy strumień wody oraz te, które ten strumień uwalniają. Takie rozwiązanie ma głównie walory estetyczne, zwłaszcza dla fanów ascetycznych pomieszczeń skrajnie oszczędnych w formie. Natomiast ich praktyczna zaleta to choćby większa swoboda pod prysznicem - dzięki ukryciu części mechanizmu baterii w ścianie, w kabinie prysznicowej mamy więcej miejsca. Nie bez znaczenia dla użytkowników jest także fakt, że baterie podtynkowe są dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości - na zabrudzenia kamieniem wytrącającym się z wody czy pianą po kąpieli narażony jest jedynie niewielki element sterujący.

Praktyczny termostat


Oryginalny wygląd łazienki, podkreślony użyciem baterii podtynkowych, nie pozbawia nas, oczywiście, możliwości korzystania z ciekawych rozwiązań technicznych. Klasycznym przykładem połączenia przyjaznej dla użytkownika technologii z oszczędnym wyglądem jest termostatyczna bateria podtynkowa. Dzięki termostatowi w ciągu sekundy otrzymujemy wodę o wybranej przez nas temperaturze, ustawiając odpowiednio regulator. Standardowo regulator posiada blokadę na temperaturze 38° C, która uznawana jest za optymalną do kąpieli. Oczywiście w każdej chwili możemy uzyskać bardziej gorącą lub zimną wodę - wystarczy wcisnąć przycisk zwalniający blokadę regulatora i ustawić go na wybranej przez nas wartości. Wstępna blokada temperatury wody chroni dzieci przed niekontrolowanym zwiększeniem temperatury wody, a co za tym idzie, poparzeniem. Specjalna kompozycja wosków, w tym wosku pszczelego, znajdująca się wewnątrz termostatu zapewnia jego wysoką precyzję - wahania temperatury nie przekraczają 1° C. Zastosowana technologia gwarantuje także natychmiastowe uzyskanie wody o stałej temperaturze, dzięki czemu zmniejsza się również zużycie wody.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki