Logo Przewdonik Katolicki

Bateria termostatyczna

PK
Fot.

Choć jest droższa od zwykłej baterii łazienkowej, poniesiony koszt szybko się zwraca. Dzięki niej bowiem można zaoszczędzić nawet do 40 proc. wody.

Choć jest droższa od zwykłej baterii łazienkowej, poniesiony koszt szybko się zwraca. Dzięki niej bowiem można zaoszczędzić nawet do 40 proc. wody.

 

Bateria termostatyczna z wyglądu nie różni się od tradycyjnej. Poza główną bryłą i wylewką ma dwa pokrętła: do ustawienia siły strumienia wody i do regulacji temperatury. Można ją instalować zarówno w mieszkaniach, jak i w domach rodzinnych. Gwarantuje ona wodę o stałej, zadanej temperaturze i o stałym ciśnieniu. Obniża zużycie wody i oszczędza energię potrzebną do jej podgrzania. Bateria termostatyczna skraca do kilku sekund czas potrzebny na ustawienie właściwej temperatury wody, podczas gdy w bateriach dwuuchwytowych temperaturę wody reguluje się, odkręcając kurek ciepłej i zimnej wody.

 

Jak to działa?

Jednak trzeba pamiętać, że w przypadku baterii termostatycznej termostat działa tylko wtedy, gdy istnieje możliwość regulowania temperatury wody, czyli dopływa do niego zimna i ciepła woda. W innym wypadku dopływ wody zostaje odcięty. Ma to swoje korzyści, nie będziemy narażeni na nieprzyjemny gorący czy lodowaty prysznic.

Sercem baterii termostatycznej jest wkładka z termostatem regulującym temperaturę wypływającej wody (mieszającym ciepłą z zimną). Reaguje ona też na zmiany temperatury i ciśnienia wody dostarczanej z instalacji. Przekrój przepływu ciepłej i zimnej wody jest regulowany przez specjalny suwak zaworu. Większość baterii termostatycznych umożliwia regulację temperatury wody co 1 stopień w granicach 20–60ºC.

 

Miejsce przeznaczenia

Oferta tego typu baterii jest bardzo szeroka. Dostępne są w różnych kształtach i wzornictwie. Zanim jednak dokonamy zakupu, musimy wiedzieć, gdzie chcemy ją zamontować, czyli znać jej miejsce przeznaczenia. Na przykład kuchenne baterie termostatyczne różnią się od łazienkowych tym, że pozbawione są blokady temperatury, bowiem w kuchni zazwyczaj używa się wody o różnej temperaturze – od zimnej do gorącej.
Większość modeli do łazienki jest wyposażona w dwie blokady – temperaturę wody i strumienia wody, uniemożliwiającą puszczenie wody pod zbyt dużym ciśnieniem. Modele wannowe mają dodatkowy przełącznik natrysk-wanna.

 

 

niño

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki