Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia - Gdy medycyna jest bezradna

Witold Nowak
Fot.

Dzieci i młodzież coraz częściej szukają pomocy u egzorcysty. Zdaniem ks. Edmunda Szaniawskiego MIC, egzorcysty pracującego w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu, jest to następstwem mody na okultyzm. W 2005 r. marianin przyjął ponad tysiąc trzystu pacjentów. Pomocy u egzorcysty szukają osoby dręczone przez nieznane sobie złe duchy, ale zgłaszają się też ludzie, którzy...

Dzieci i młodzież coraz częściej szukają pomocy u egzorcysty. Zdaniem ks. Edmunda Szaniawskiego MIC, egzorcysty pracującego w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu, jest to następstwem mody na okultyzm. W 2005 r. marianin przyjął ponad tysiąc trzystu pacjentów.

Pomocy u egzorcysty szukają osoby dręczone przez nieznane sobie złe duchy, ale zgłaszają się też ludzie, którzy potrzebują pomocy duchowej czy też porady w problemach rodzinnych i wychowawczych. – Tych ludzi kieruję do Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, do psychologów, psychiatrów i spowiedników. Zajmuję się tylko tymi sprawami, z którymi inni sobie nie radzą, czyli udręczeniami i zniewoleniami człowieka – mówi ks. Edmund Szaniawski. Około 80 proc. pacjentów zgłaszających się po pomoc stanowią kobiety. W 2005 r. egzorcysta przyjął więcej niż zwykle dzieci i ludzi młodych. – Zajmowałem się kilkoma bardzo poważnymi przypadkami dzieci dręczonych przez złego ducha. Pojawiały się u nich bluźniercze myśli, niespokojne zachowania, agresja na rzeczy święte. Po analizie sytuacji rodzinnej okazywało się wielokrotnie, że rodzice angażowali się w okultyzm – tłumaczy egzorcysta. Za jedną z głównych przyczyn dziwnych zachowań dzieci uznaje on treści zawarte w bajkach lansujących zło i modę na okultyzm. Wśród pacjentów, którzy zgłosili się po poradę w ubiegłym roku, kilka przypadków wymagało odprawiania egzorcyzmów. Doznali oni bowiem ciężkiego opętania: szatan zawładnął całkowicie ich ciałami.
Ksiądz Szaniawski mówi, że posługuje w imię Boże i w związku z tym nie boi się szatana. – Za św. Pawłem mówię: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”, zatem niech szatan boi się Tego, który mnie posłał – tłumaczy.
Nie każdy duchowny może być egzorcystą. W Kościele katolickim może nim zostać tylko biskup albo mianowany przez niego kapłan, który posiada specjalne zezwolenie na sprawowanie egzorcyzmów, czyli na wypędzanie złych duchów z osób opętanych i modlitwę nad osobami duchowo udręczonymi. Zezwoleń tych udziela się kapłanom odznaczającym się pobożnością, roztropnością i nieskazitelnością życia, wiedzą oraz specjalnym przygotowaniem do tego zadania. W Polsce jest około pięćdziesięciu egzorcystów. Ksiądz Szaniawski pełni tę posługę od 2000 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki