Logo Przewdonik Katolicki

Julian Miśkiewicz

ks. Leszek Wilczyński
Fot.

Tajny misjonarz w okresie kulturkampfu, proboszcz z Zakrzewa, honorowy radca duchowny, asesor dekanalny, założyciel i prezes Kółka Rolniczego w Zakrzewie. Urodzony 9 stycznia 1846 r. w Poniecu, w powiecie gostyńskim, był synem kościelnego Adama i Doroty z Sowińskich. Maturę uzyskał w gimnazjum leszczyńskim, a studia teologiczne odbywał w seminariach poznańskim i gnieźnieńskim. Wyświęcony...

Tajny misjonarz w okresie kulturkampfu, proboszcz z Zakrzewa, honorowy radca duchowny, asesor dekanalny, założyciel i prezes Kółka Rolniczego w Zakrzewie.

Urodzony 9 stycznia 1846 r. w Poniecu, w powiecie gostyńskim, był synem kościelnego Adama i Doroty z Sowińskich. Maturę uzyskał w gimnazjum leszczyńskim, a studia teologiczne odbywał w seminariach poznańskim i gnieźnieńskim. Wyświęcony na kapłana (jako jeden z ostatnich kleryków po zamknięciu seminarium przez zaborcę), pozostawał bez formalnego przydziału na wikariat, w rozpoczętym okresie kulturkampfu. Zapewne pomagał w parafiach „nielegalnie”, będąc tajnym misjonarzem (brak informacji o jego pracy w tym czasie). Po złagodzeniu antypolskich akcji zaborcy, w 1886 r. skierowano do Zakrzewa (dek. krobski, dziś rawicki), gdzie został proboszczem. W tymże roku otrzymał godność honorowego radcy duchownego (poza tym pełnił obowiązki asesora dekanalnego).
Z nielicznych zachowanych przekazów wiadomo, iż w 1905 r. wstąpił do nowo powstałej organizacji „Straż”, obejmującej wtedy cały zabór pruski. Natomiast w 1907 r. założył w Zakrzewie Kółko Rolnicze i był jego prezesem. Przez ponad 40-letni okres pracy w Zakrzewie dbał bardzo o sprawy parafii (zastał bowiem probostwo zaniedbane – wyremontował zabudowania i postawił nowy budynek gospodarczy, przebudował całe probostwo i przyległości). Miał także duże zasługi w budowie szpitala gminnego, zgodnie z „zasadami ognioodporności”. Ks. Miśkiewicz prowadził przede wszystkim działalność duszpasterską, m.in. organizował corocznie wielki odpust na dzień Matki Bożej Pocieszenia; rekolekcje w klasztorze Obserwantów w Goruszkach. Wspominany był przez swoich parafian jako oddany kapłan, patriota i społecznik. Zmarł w Zakrzewie 24 marca 1928 r. i tam też, wśród swoich, został pochowany.

Komentarze

Zostaw wiadomość

  • awatar
    Heniu
    11.01.2016 r., godz. 19:35

    Ks. Miśkiewicz Julian i Maćkowiak Jan rolnik z Zakrzewa byli delegatami na Sejm Dzielnicowy do Poznania w dniu 3 - 5 grudnia 1918 r. Włączał się w działalność powstańczą w styczniu 1919 r. pomagając w organizowaniu baonu zakrzewskiego 1 pułku strzelców na powiat rawicki. Zorganizowano tylko kompanię zakrzewską i pluton w Kawczu, a przy froncie obsadzano jeszcze wieś Żołędnicę.

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki