Logo Przewdonik Katolicki

Bernardyńskie dziedzictwo

Michał Chojnacki
Fot.

W ramach obchodów jubileuszu 540-lecia obecności ojców bernardynów w Kole, 7 czerwca w miejscowym Muzeum Technik Ceramicznych otwarto wystawę Historia i zabytki kolskiego klasztoru bernardynów. Jest to bezprecedensowe wydarzenie kulturalne dużej miary: po raz pierwszy poza murami klasztoru znalazły się cenne zabytki rzemiosła artystycznego, malarstwa, dokumenty historyczne....

W ramach obchodów jubileuszu 540-lecia obecności ojców bernardynów w Kole, 7 czerwca w miejscowym Muzeum Technik Ceramicznych otwarto wystawę „Historia i zabytki kolskiego klasztoru bernardynów”.

Jest to bezprecedensowe wydarzenie kulturalne dużej miary: po raz pierwszy poza murami klasztoru znalazły się cenne zabytki rzemiosła artystycznego, malarstwa, dokumenty historyczne. Zwrócił na to uwagę publiczności otwierający wystawę dyrektor muzeum, Krzysztof Witkowski.

W licznym gronie uczestników i gości byli członkowie władz miejskich, zakonnicy z gwardianem klasztoru o. Stanisławem Górką OFM na czele i kolscy duchowni, wśród nich proboszcz par. Matki Bożej Częstochowskiej w Kole ks. prał. Janusz Ogrodowczyk. Zabierający głos po dyr. Witkowskim mówcy, wśród nich ojciec gwardian i burmistrz Koła Jan Stępiński, podkreślali rangę oddziaływania klasztoru na miejscową społeczność.

Na wystawie prezentowane są zabytki sztuki złotniczej: monstrancje, relikwiarze, kielichy mszalne. Jest bogata kolekcja malarstwa i szat liturgicznych, są przedmioty związane z pochówkami, znalezione podczas prac konserwatorskich w podziemiach klasztoru. Większość zabytków pochodzi z XVIII w. Najstarszym obiektem jest relikwiarz św. Franciszka z drugiej ćwierci XVIII stulecia oraz kapa liturgiczna i monstrancja z połowy XVIII w. Pozostałe zabytki datowane są na XVIII i XIX w. Prezentowane są również źródła historyczne odnoszące się do dziejów klasztoru, wraz z polskim tłumaczeniem, wśród nich fotokopia Bulli fundacyjnej, wydanej przez papieża Pawła I oraz fotokopie przywilejów odpustowych, nadawanych kolskiemu klasztorowi przez legatów papieskich: Rudolfa von Rudescheima (z 23 października 1466 r.) i Marka (z 21 lipca 1472 r.).

Wystawę można zwiedzać do 22 września br. Dodajmy, że patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski, a także biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, wojewoda wielkopolski Tadeusz Dziuba i marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

***

Urząd Miasta, Muzeum Technik Ceramicznych i wspólnota ojców bernardynów w Kole byli organizatorami sesji naukowej, która odbyła się 8 czerwca w Miejskim Domu Kultury. Gościem honorowym był prowincjał Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP w Polsce o. Czesław Gniecki OFM. W części artystycznej wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole oraz działający przy klasztorze chór męski „Dzwon”; następnie wysłuchano referatów. Dr Janusz Tomala omówił wyniki badań architektonicznych bernardyńskiego zespołu klasztorno-kościelnego w Kole, dr Piotr Gołdyn przedstawił zagadnienia historyczne z okresu powstania styczniowego i po jego upadku, a dr Michał Kulecki streścił źródła historii bernardynów w Archiwum Głównym Akt Dawnych. Równie interesujące jak poprzednie były wykłady archiwisty o. dr. Aleksandra Krzysztofa Sitnika, nt. bractwa religijnego i tercjarstwa istniejącego przy bernardyńskim kościele Nawiedzenia NMP w Kole do 1864 r. oraz wygłoszony przez dr Alicję Szulc referat nt. kultury umysłowej bernardynów okresu średniowiecza. Ostatnim mówcą był dyrektor muzeum Krzysztof Witkowski, który przedstawił genezę bernardyńskiego klasztoru w Kole i podziękował sponsorom, dzięki którym materiały z sesji już niebawem ukażą się drukiem.

Każdy jubileusz jest okazją do radosnego dziękczynienia Bogu. Taki też charakter miała Msza św. pod przewodnictwem bp. Stanisława Gębickiego, odprawiona w klasztorze po zakończeniu sesji, o godz. 17.30. Podczas Eucharystii wspólnie wyrażano wdzięczność Bogu za 540 lat obecności ojców bernardynów w Kole; za opatrznościowe dzieło wszczepione we wspólnotę Kościoła w Polsce, wszczepione w polską kulturę i polskie tradycje.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki