Logo Przewdonik Katolicki

Festiwal: IX Song of Songs Festival

Natalia Budzyńska
Fot.

Song of Songs to Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, który już po raz dziewiąty odbędzie się w Toruniu. Organizatorzy mówią, że to największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej, w każdym razie jest to na pewno największy festiwal muzyki chrześcijańskiej w Polsce. Jeszcze 11 lat temu muzyka chrześcijańska kojarzyła się głównie z twórczością...

Song of Songs to Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, który już po raz dziewiąty odbędzie się w Toruniu. Organizatorzy mówią, że to największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej, w każdym razie jest to na pewno największy festiwal muzyki chrześcijańskiej w Polsce. Jeszcze 11 lat temu muzyka chrześcijańska kojarzyła się głównie z twórczością New Life Music i Mietka Szcześniaka, Antoniną Krzysztoń i Deus Meus. Wiele się zmieniło, gdy głośno o swym powrocie do Kościoła katolickiego zaczęli mówić polscy czołowi muzycy rockowi: Tomasz Budzyński z Armii, Darek Malejonek z Houku i Robert Friedrich z Acid Drinkers. Stworzyli grupę 2Tm2,3, „żeniąc” wyklętą dotychczas przez księży muzykę rockową z tekstami wziętymi wprost z Biblii. Było to równo dziesięć lat temu. Od tego się zaczęło: dziś takich zespołów jest cała masa i dla całej rzeszy artystów mówienie poprzez sztukę o swojej wierze przestało być tematem tabu.

SOS Festival jest miejscem, gdzie przez dwa dni można usłyszeć zespoły grające muzykę bardzo różnorodną, którą łączy jednak wyrazisty przekaz. Co roku zjeżdża do Torunia kilkanaście tysięcy młodych ludzi, a każdy może znaleźć coś dla siebie. Antonina Krzysztoń dla zwolenników „krainy łagodności”, New Life M. dla fanów jazzu i soulu, Nowe Jeruzalem dla tych, którzy wolą kołysać się w rytm reggae, 3miel dla hiphopowców, a 2Tm2,3 dla zwolenników mocnego brzmienia. Młodzież, która tu przyjeżdża, pragnie przeżywać swoją wiarę głęboko, co nie znaczy, że musi zrezygnować z dredów na głowie, tatuaży i kolczyków w nosie. „Nareszcie poczułam się bezpiecznie i normalnie. Nikt nie patrzy na mnie jak na nawiedzoną wariatkę tylko dlatego, że wierzę w Boga” – powiedziała kiedyś po powrocie z SOS córka moich znajomych.

Dla fanów ostrej muzyki szykuje się nie lada gratka: zespół 2Tm2,3 będzie na festiwalu obchodził swoje dziesiąte urodziny. Zespół wykona z tej okazji najnowsze swoje utwory, które znajdą się na płycie „888” zapowiadanej na koniec lipca. Tego samego dnia – 30 czerwca – nową płytę będzie promował także Maleo Regae Rockers, oprócz nich wystąpią: Katolika Front i Triquetra. Dzień później usłyszymy Magdę Anioł, Chili My, Full Power Spiryt i Anastasis oraz gości z zagranicy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki