Logo Przewdonik Katolicki

Żołnierze dla Jana Pawła II

Marcin Jarzembowski
Fot.

Na pamiątkę pierwszego historycznego spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z żołnierzami Wojska Polskiego w Zegrzu Pomorskim w dniu 2 czerwca 1991 roku. Taki napis oraz cytat z Listu do Tesaloniczan Bogu dziękujcie, ducha nie gaście, a także wizerunek Papieża widnieją na tablicy, która zawisła na frontowej Ścianie Pamięci Pomorskiego Muzeum Wojskowego. Uchwała...

„Na pamiątkę pierwszego historycznego spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z żołnierzami Wojska Polskiego w Zegrzu Pomorskim w dniu 2 czerwca 1991 roku”. Taki napis oraz cytat z Listu do Tesaloniczan – „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”, a także wizerunek Papieża widnieją na tablicy, która zawisła na frontowej Ścianie Pamięci Pomorskiego Muzeum Wojskowego.

Uchwała o fundacji tablicy upamiętniającej pobyt Jana Pawła II w Zegrzu zapadła jednomyślnie i spontanicznie – podkreśla Marian Kadow, prezes Towarzystwa Przyjaciół Pomorskiego Muzeum Wojskowego. Swój wkład w realizację pomysłu mieli: ks. dziekan płk Józef Kubalewski, płk Ireneusz Boguszewicz oraz płk rez. Wojciech Zawadzki.

Po ogłoszeniu konkursu i rozpatrzeniu propozycji plastyków wybrano pracę Jana Tutaja, artysty rzeźbiarza z Krakowa. Pomysłodawcy wystosowali także apel do organizacji kombatanckich, aby skromnymi darami wsparli „żołnierską inicjatywę”. Także kapelan Wojska Polskiego bp gen. Tadeusz Płoski bardzo przychylnie odniósł się do tego przedsięwzięcia i poparł starania Towarzystwa. W Komitecie Honorowym zasiadł m.in. bp warszawsko-praski Sławoj Leszek Głódź, który uczestniczył w historycznym spotkaniu żołnierzy z Ojcem Świętym w Zegrzu. – Dzięki temu poczuliśmy, że rozwijamy skrzydła i możemy zrealizować nasze wielkie marzenie – podkreśla Kadow.

Zdaniem prezesa Towarzystwa Przyjaciół Pomorskiego Muzeum Wojskowego, ważne jest ocalenie od zapomnienia tego wspaniałego wzorca, z którego do dziś czerpie przykład cała społeczność katolicka. – To ta siła spowodowała, że chcemy na murach Pomorskiego Muzeum Wojskowego po wsze czasy zamontować tablicę upamiętniającą pobyt Jana Pawła II na Pomorzu i Kujawach, na ziemi polskiej – tłumaczy.

Jak podkreśla Ireneusz Boguszewicz, dyrektor Pomorskiego Muzeum Wojskowego, Ojciec Święty spotykał się wielokrotnie z żołnierzami różnych armii na świecie. – Był to niejako stały element uroczystości związanych z jego pielgrzymowaniem. Jeżeli chodzi o Wojsko Polskie, to takie pierwsze i historyczne spotkanie ze wszystkimi przedstawicielami Polskich Sił Zbrojnych odbyło się właśnie 15 lat temu w Zegrzu Pomorskim. Inicjatywa powstania tej tablicy wydaje się słuszna i jak najbardziej potrzebna – takie fakty nie mogą zniknąć z ludzkiej pamięci – przyznaje płk Boguszewicz.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki