Logo Przewdonik Katolicki

Z Bogiem na ulicach

Renata Krzyszkowska
Fot.

W czasie tegorocznych obchodów uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej tłumy wiernych w całej Polsce uczestniczyły w procesjach eucharystycznych. W największej z nich, prowadzonej przez Prymasa Polski ulicami stolicy, uczestniczyło ponad 20 tys. wiernych, w Krakowie natomiast 15 tys. W homiliach biskupi i księża odnosili się do wielu bolesnych problemów Polski i Europy. Największym...

W czasie tegorocznych obchodów uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej tłumy wiernych w całej Polsce uczestniczyły w procesjach eucharystycznych. W największej z nich, prowadzonej przez Prymasa Polski ulicami stolicy, uczestniczyło ponad 20 tys. wiernych, w Krakowie natomiast – 15 tys. W homiliach biskupi i księża odnosili się do wielu bolesnych problemów Polski i Europy. Największym echem odbiło się przesłanie metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza. Przeprosił on w imieniu Kościoła krakowskiego tych, którzy uważają, że zostali skrzywdzeni przez postawę niektórych kapłanów – współpracowników tajnych służb PRL. Kard. Dziwisz mówił, że Kościół jest święty, ale składa się z grzesznych ludzi, wśród których są także duchowni. Zaznaczył, że prawda o lustracji oznacza rzetelne badania historyczne. – To znaczy, że trzeba mówić bardziej o tych, którzy kierowali tym systemem, a nie o tych, którzy byli ofiarami – te słowa kardynała zgromadzeni gromko oklaskiwali.

Metropolita przemyski abp Józef Michalik zwrócił uwagę, że proces stopniowego odchodzenia od chrześcijaństwa zaczyna się od obojętności na Eucharystię. – Zaniedbanie Mszy św., zwłaszcza niedzielnej, sprawia, że nasza wiara się rozmywa. Nie ma chrześcijaństwa bez Eucharystii. Tam, gdzie nie ma Eucharystii, nie ma chrześcijaństwa – podkreślił. Metropolita nawiązał też do bolesnej kwestii lustracji księży. Stwierdził, że stanowi ona typowy „temat zastępczy”, aby ukryć o wiele bardziej istotne problemy. – Poraża brak perspektyw gospodarczych, nowych inicjatyw ekonomicznych, co owocuje potężną falą emigracji, a w kraju dla odwrócenia uwagi od trudnej sytuacji społecznej podejmuje się tematy zastępcze typu „lustracja księży” – wyjaśniał.

Przeciwko wykorzystywaniu strajków „dla rozgrywek politycznych” oraz dla zaspokojenia egoistycznych interesów własnej tylko grupy zawodowej wystąpił podczas uroczystości Bożego Ciała w Poznaniu wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. W swoim kazaniu metropolita nawiązał również do zbliżających się obchodów 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56, kiedy to poznaniacy jako pierwsi w powojennej Polsce sprzeciwili się tak masowo stalinowskiej dyktaturze.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki