Logo Przewdonik Katolicki

Beatyfikacja holenderskiego kapłana

Renata Krzyszkowska
Fot.

W brazylijskim mieście Belo Horizonte, w uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins beatyfikował ks. Eustachego van Lieshouta holenderskiego kapłana żyjącego w latach 1890-1943, który ponad 18 lat swego życia spędził w Brazylii, a zmarł w Belo Horizonte, stolicy stanu Minas Gerais w środkowo-wschodniej części tego...

W brazylijskim mieście Belo Horizonte, w uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins beatyfikował ks. Eustachego van Lieshouta – holenderskiego kapłana żyjącego w latach 1890-1943, który ponad 18 lat swego życia spędził w Brazylii, a zmarł w Belo Horizonte, stolicy stanu Minas Gerais w środkowo-wschodniej części tego największego kraju Ameryki Łacińskiej. Był opiekunem i przyjacielem najuboższych i cierpiących, których niekiedy uzdrawiał.

Chociaż kapłan zmarł w opinii świętości, proces beatyfikacyjny archidiecezja Belo Horizonte otworzyła dopiero ponad pół wieku później. W listopadzie 1997 r. diecezjalny sąd kościelny rozpoczął analizę cudu przypisywanego wstawiennictwu o. Eustachego, po czym rok później akta sprawy przesłano do Rzymu. 12 kwietnia 2003 r. Jan Paweł II zatwierdził oficjalnie dekret o heroiczności cnót sługi Bożego. Benedykt XVI podpisał 19 grudnia ub.r. dekret o uznaniu cudu i wydał zgodę na beatyfikację.

W uroczystościach beatyfikacyjnych wzięła udział m.in. delegacja holenderskiej diecezji s-Hertogenbosch, na której terenie leży rodzinna miejscowość błogosławionego – Aarte-Rixtel, i 29 jego krewnych. Na czele delegacji stał biskup tej diecezji Antonius L.M. Hurskamp.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki