Logo Przewdonik Katolicki

Komu więcej dano

Marcin Jarzembowski
Fot.

Wierni oraz duchowni modlili się w bydgoskiej katedrze w intencji patrona diecezji bł. biskupa Michała Kozala, którego wspomnienie przypada 14 czerwca. Mszę Świętą poprzedziły uroczyste obrzędy instalacji kapituły katedralnej. Ordynariusz diecezji bydgoskiej podkreślił, że biskup Kozal był osobą, na której budowało się chrześcijaństwo. Ucieleśniło się w nim...

Wierni oraz duchowni modlili się w bydgoskiej katedrze w intencji patrona diecezji – bł. biskupa Michała Kozala, którego wspomnienie przypada 14 czerwca. Mszę Świętą poprzedziły uroczyste obrzędy instalacji kapituły katedralnej.

Ordynariusz diecezji bydgoskiej podkreślił, że biskup Kozal był osobą, na której budowało się chrześcijaństwo. – Ucieleśniło się w nim to wszystko, co na temat człowieka mówi nam sam Bóg oraz Pismo Święte.

Hierarcha jednocześnie ukazał, że każdy z wiernych może iść tą samą drogą, co błogosławieni i święci. – Kiedy zastanawiamy się, czy wolno polecać współczesnemu człowiekowi Osiem Błogosławieństw i ukazywać je jako wzór postępowania, to postać biskupa Kozala, męczennika z Dachau, jest najlepszym dowodem na to, że są one możliwe do zrealizowania. Przez świadectwo życia biskupa Bóg pokazuje nam swoją obecność – przyznał bp Tyrawa.

Podczas uroczystości w obecności biskupa Jana Tyrawy nastąpiła instalacja Kapituły katedralnej diecezji bydgoskiej. Jej skład ogłoszono w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, podczas obchodów drugiej rocznicy powołania diecezji. Liczy ona 15 kanoników gremialnych wraz z prepozytem i dziekanem oraz 15 kanoników honorowych. – To historyczne wydarzenie instalacji kapituły tworzy łańcuch splotu historii świeckiej z historią świętą. Jest to narzędzie, którym posługuje się Bóg w drodze ku światu i człowiekowi, aby nieść łaskę zbawienia i odnowy. Tworzy się struktura, która jeszcze bardziej ma uzdolnić Kościół do spełnienia misji, dla której został powołany – mówił ordynariusz. Biskup Tyrawa wśród ważnych zadań, którymi powinna się w przyszłości zająć kapituła, wskazał na przygotowanie kanonizacji patrona diecezji bł. Michała Kozala oraz uroczystych obchodów z okazji dziesiątej rocznicy pobytu Jana Pawła II w Bydgoszczy.

Według prepozyta oraz kustosza sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości, ks. prałata Zbigniewa Maruszewskiego, zadaniem kapituły będzie jeszcze większa troska o kult maryjny na terenie diecezji. – Maryja jest czczona w cudownym obrazie od ponad pięciu wieków. Kapituła stwarza okazję do tego, aby ten kult jeszcze bardziej się rozwijał.

Wśród kanoników gremialnych znalazł się ks. Tomasz Cyl, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętego Wojciecha w Bydgoszczy. – Instalacja jest radosnym obrzędem przybliżenia się do Pana Jezusa, a z drugiej strony zobowiązaniem, żeby jeszcze lepiej służyć Panu Bogu i ludziom. Mówiąc ewangelicznie – komu więcej dano, od tego więcej wymagać się będzie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki