Logo Przewdonik Katolicki

Kapituła powołana

Marcin Jarzembowski
Fot.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca) w katedrze ogłoszono skład Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej. Kapituła liczy 15 członków kanoników gremialnych wraz z prepozytem i dziekanem oraz 15 kanoników honorowych. Każdemu z nowo powołanych specjalny dekret wręczył bp Jan Tyrawa. Bydgoską farę podniósł do godności kolegiaty 5 września 1993 roku abp Henryk...

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca) w katedrze ogłoszono skład Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej. Kapituła liczy 15 członków – kanoników gremialnych wraz z prepozytem i dziekanem oraz 15 kanoników honorowych. Każdemu z nowo powołanych specjalny dekret wręczył bp Jan Tyrawa.

Bydgoską farę podniósł do godności kolegiaty 5 września 1993 roku abp Henryk Muszyński, erygując przy niej Kapitułę Kolegiacką. Utworzenie w 2004 roku diecezji bydgoskiej stworzyło okazję do ustanowienia przez Stolicę Apostolską dekretem z dnia 24 lutego 2006 roku Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej. Podczas sobotnich uroczystości ordynariusz diecezji wręczył każdemu z nominowanych dekret. Biskup Tyrawa podkreślił wagę kapituły w życiu diecezji. – Kiedyś Kapituła Katedralna była podmiotem władzy w Kościele. Niektóre kapituły miały wpływ na wybór biskupów, a prawo kanoniczne wymagało konsultacji biskupa z kapitułą. Trzeba się spodziewać pomocy ze strony kanoników, którzy powinni służyć radą i pomocą duszpasterską oraz towarzyszyć w spełnianiu ważniejszych czynności liturgicznych. To głębokie źródło mocy, która kryje się we wspólnej modlitwie – przyznał biskup.

Jak podkreślił kanclerz, ks. dr Lech Bilicki, kapituła jest „namacalnym wyrazem powstania przed dwoma laty nowej diecezji”. – Na wniosek biskupa, dla większego uświetnienia kultu Bożego i dla wsparcia duchowieństwa, Stolica Apostolska ustanowiła w kościele katedralnym kapitułę. I chociaż jej rola w stosunku do dawnych znaczeń nieco zmalała, jest to jednak nadal grono kapłanów, na których biskup może liczyć i których może się radzić.

W gronie kanoników zasiadł m.in. ks. Ryszard Pruczkowski, proboszcz parafii Bożego Ciała. Jego zdaniem zaszczyt jest tym większy, że kapituła bydgoska – najmłodsza w Polsce – wpisuje się w historię wszystkich kapituł katedralnych Kościoła w Polsce: – Nominacja jest uznaniem dla tych wszystkich, którzy obok proboszcza stoją – parafian i budowniczych świątyni. Moc kapłańska bierze się z tych, do których zostaliśmy posłani. To nasze wspólne wyróżnienie.

Kanonicy gremialni:
1. Ks. Tomasz Cyl
2. Ks. Kazimierz Drapała
3. Ks. Maciej Gutmajer
4. Ks. Roman Jakubowski
5. Ks. Bogdan Jaskólski
6. Ks. Kazimierz Kamiński
7. Ks. Zbigniew Maruszewski
8 Ks. Józef Orchowski
9. Ks. Stefan Osicki
10. Ks. Teodor Paradowski
11. Ks. Ryszard Pruczkowski
12. Ks. Andrzej Rosa
13. Ks. Bogumił Stachowiak
14. Ks. Jerzy Tworowski
15. Ks. Stanisław Woźniak

Kanonicy honorowi:
1. Ks. Roman Buliński
2. Ks. Jerzy Celkowski
3. Ks. Jan Graczyk
4. Ks. Stanisław Karabasz
5. Ks. Tadeusz Kolon
6. Ks. Michał Kudłacik
7. Ks. Kajetan Rybacki
8. Ks. Edward Siwak
9. Ks. Franciszek Sołtysiak
10. Ks. Józef Starczewski
11. Ks. Mikołaj Szymański
12. Ks. Mirosław Wdowiak
13. Ks. Piotr Wegner
14. Ks. Narcyz Wojnowski
15. Ks. Edward Wosik
Kanonik-senior: Ks. Tadeusz Zabłocki

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki