Logo Przewdonik Katolicki

By powiało chłodem

Piotr Chomicki
Fot.

Ciepłe letnie dni powinny kojarzyć nam się z czymś innym niż utrapieniem, które przechodzimy w samochodzie. Każdy z nas zna to uczucie, kiedy otwiera drzwi wyeksponowanego na słońce pojazdu. Momentalnie bucha na nas gorące powietrze, a parząca tapicerka nie zachęca do zajęcia miejsca w środku. Są jednak tacy szczęśliwi kierowcy, którzy posiadają auta z klimatyzacją i już chwilę...

Ciepłe letnie dni powinny kojarzyć nam się z czymś innym niż utrapieniem, które przechodzimy w samochodzie. Każdy z nas zna to uczucie, kiedy otwiera drzwi wyeksponowanego na słońce pojazdu. Momentalnie bucha na nas gorące powietrze, a parząca tapicerka nie zachęca do zajęcia miejsca w środku.

Są jednak tacy szczęśliwi kierowcy, którzy posiadają auta z klimatyzacją i już chwilę po uruchomieniu silnika zaczną rozkoszować się przyjemnym chłodem oraz widokiem „gotujących się” pozostałych uczestników ruchu. Klimatyzacja zapewnia ogromny komfort w ciepłe dni. Poprawia też bezpieczeństwo, niwelując zmęczenie kierowcy wysokimi temperaturami, co nie jest bez znaczenia podczas dłuższych przejazdów. Chociaż wiemy, jakie ma ona zalety, warto jeszcze wspomnieć, że po włączeniu tego urządzenia błyskawicznie odparują nam szyby.

Ale wygoda kosztuje. Więcej pieniędzy zostawimy na stacji benzynowej, gdyż ten „cudowny” wynalazek zwiększa zużycie paliwa o około 1 litr na sto kilometrów. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż nasza klimatyzacja również wymaga opieki fachowców, co przyczynia się do kolejnego uszczerbku w naszym budżecie.

Układ klimatyzacji powinien być przeglądany przynajmniej raz w roku i to bez względu na liczbę przejechanych kilometrów. Należy wówczas wymienić filtr przeciwpyłkowy oraz dokonać dezynfekcji całego układu. Są to bardzo istotne czynności, od których zależy nasze zdrowie. Ich zaniechanie może doprowadzić do chorób układu oddechowego, gdyż w przewodach wentylacyjnych klimatyzowanych samochodów chętnie rozwijają się bakterie i inne drobnoustroje.

Niezbędne jest sprawdzenie szczelności układu oraz kontrola stanu napełnienia klimatyzacji. Uchroni nas to przed zawsze niewygodnymi niespodziankami, gdyż jak wiemy, do luksusów łatwo jest się przyzwyczaić. Jeśli chodzi o koszty obsługi klimatyzacji, to w autoryzowanych stacjach ceny takiej usługi zaczynają się od około 200 złotych.

Warto zlecać dokonanie tych czynności poza sezonem (tzn. nie w okresie letnim). Dzięki temu unikniemy oczekiwania w kolejkach, a może uda nam się zaoszczędzić parę groszy, zlecając wykonanie mniej popularnej w danym okresie usługi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki