Logo Przewdonik Katolicki

Wychowankowie „Wyszyńskiego”

Marcin Jarzembowski
Fot.

W tym roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią obchodzi 5. rocznicę nadania imienia kard. Stefana Wyszyńskiego. Z obchodami święta placówki połączono uroczystość wręczenia specjalnego medalu. W kościele św. Stanisława BM została odprawiona Msza Święta. Odbył się także festyn pod hasłem Razem raźniej. Kiedy sejm ogłosił 2001 rok Rokiem kardynała...

W tym roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią obchodzi 5. rocznicę nadania imienia kard. Stefana Wyszyńskiego. Z obchodami święta placówki połączono uroczystość wręczenia specjalnego medalu. W kościele św. Stanisława BM została odprawiona Msza Święta. Odbył się także festyn pod hasłem „Razem raźniej”.

Kiedy sejm ogłosił 2001 rok „Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego”, w Nakle zawiązała się grupa zaangażowanych osób, których celem było przemianowanie placówki. – Długo się nad tym wyborem nie zastanawialiśmy – wspomina dyrektorka szkoły Anna Maćkowska. – Od tego momentu zaczęła się nasza praca wychowawcza – dodaje.

Żyć „według Prymasa”
Uczniowie zaczęli zgłębiać nauczanie Prymasa Tysiąclecia – poznali jego postać i historię życia. Program wychowawczy został oparty na najważniejszych dla Prymasa wartościach. – Staramy się uczyć szacunku do drugiego człowieka i otwartości – dodaje Maćkowska.

– Takie imię zobowiązuje – przyznaje Lucyna Żygowska, nauczycielka języka polskiego. Jak podkreśla, najważniejsze jest poszanowanie drugiego człowieka. – Dziecko traktujemy jako podmiot. Utworzyliśmy m.in. klasy integracyjne, aby jeszcze bardziej wyeksponować wartość i ważność każdego z nas. W szkole żywy jest także dekalog kard. Wyszyńskiego, zwany też „krucjatą miłości” – tłumaczy.

Katarzyna Pochylczuk, szóstoklasistka, przyznaje, że „kard. Wyszyński jest prawdziwym wzorem do naśladowania”. – On pokazał, że powinniśmy żyć według przykazań Bożych, i udowodnił, że jeśli czegoś bardzo się chce, to można to zrobić, pokonując największe przeciwności.

Medal wręczony
W tym roku po raz pierwszy przyznano Medal im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jego laureatem został ks. kanonik Marian Wróblewicz, któremu podziękowano za długoletnią współpracę oraz troskę wychowania dzieci i młodzieży w duchu prawdy i niezłomności. Projekt medalu wykonała Marzena Otto, nauczycielka plastyki.

Dwa lata temu samorząd uczniowski zaproponował utworzenie kapituły, która przyznawałaby nagrodę osobom wspierającym placówkę. – Proboszcz parafii, na terenie której mieści się szkoła, jest osobą o wielkim sercu. Mamy nadzieję, że ten medal będzie dla niego dowodem należnego uznania i szacunku – podkreśla Anna Maćkowska, dyrektorka szkoły.

Laureat tegorocznego wyróżnienia przyznaje, że nakielska placówka dobrze wywiązuje się z powierzonego jej zadania – krzewienia pamięci o wielkim Prymasie. – Program nauczania, wystawy czy spotkania nawiązujące do życia kard. Wyszyńskiego pozostawiają w uczniach wiele treści. Pokazują, że czerpanie wzoru z patrona, to niejako czerpanie z samego Chrystusa. Patrząc na tę wspaniałą postać, uczymy się nie tylko zbliżać do Pana Boga. Ta nauka ma również wydźwięk patriotyczny – mówi ks. Wróblewicz.

Warto wspomnieć, że nakielska szkoła wzięła pod koniec maja udział w I Ogólnopolskim Zlocie Szkół Imienia Kard. Stefana Wyszyńskiego, który odbył się w Warszawie. Spośród 200 placówek, noszących imię Prymasa Tysiąclecia, na apel odpowiedziało 120.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki