Logo Przewdonik Katolicki

Imię, które jest programem

Michał Chojnacki
Fot.

W poniedziałek 11 września w Wólce Czepowej odbyła się podniosła uroczystość nadania imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego miejscowemu Zespołowi Szkół, tj. Katolickiej Szkole Podstawowej i Katolickiemu Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, połączona z poświęceniem i wręczeniem sztandaru społeczności szkolnej. Uroczystość zaszczycił swą obecnością biskup...

W poniedziałek 11 września w Wólce Czepowej odbyła się podniosła uroczystość nadania imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego miejscowemu Zespołowi Szkół, tj. Katolickiej Szkole Podstawowej i Katolickiemu Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, połączona z poświęceniem i wręczeniem sztandaru społeczności szkolnej.

Uroczystość zaszczycił swą obecnością biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. W kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP w Kłodawie przewodniczył on Eucharystii w intencji wspólnoty szkolnej, wygłosił homilię, odmówił modlitwę nad sztandarem i dokonał jego poświęcenia. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych, delegacje instytucji i szkół, grono pedagogiczne, uczniowie, ich rodzice i parafianie. Wszyscy byli świadkami ślubowania uczniowskiego na sztandar.

Druga część uroczystości odbywała się na terenie szkolnym. Na dziedzińcu księdza biskupa witali Irena i Ryszard Frątczakowie: – Przepełnieni radością witamy Jego Ekscelencję w katolickiej szkole po staropolsku, chlebem i solą, mówiąc: Szczęść Boże! – mówiła pani Irena. Po chwili rozpoczęła się ceremonia odsłonięcia umieszczonej na frontowej ścianie szkoły tablicy upamiętniającej Patrona. Aktu tego dokonali proboszcz kłodawski ks. prał. Jerzy Dylewski z Janem Pacholskim – fundatorem, po czym ks. bp Mering poświęcił tablicę. Kolejnym punktem programu było zasadzenie dębu o imieniu „Prymas”. Kolejno brali w nim udział ksiądz biskup, burmistrz Kłodawy, dyrektorka szkoły Anna Prętkiewicz, przedstawiciele uczniów, nauczycieli i inne osoby.

Po wspólnym odmówieniu modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i wysłuchaniu odtworzonego archiwalnego nagrania: słów Papieża Jana Pawła II charakteryzujących Prymasa Tysiąclecia, głos zabrał Marek Woźniak – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, tj. organu prowadzącego. Wręczył on dyr. Annie Prętkiewicz historyczny dokument: zatwierdzony akt nadania imienia szkole. Treść dokumentu została odczytana, by poznali ją wszyscy obecni. Później goście dokonali wpisów do księgi pamiątkowej i wysłuchali starannie przygotowanego programu artystycznego w wykonaniu uczniów.

„Nasze szkoły przyjęły za swojego patrona Prymasa Tysiąclecia, którego szlachetne i prawdziwe ideały: prawdę, wiarę, mądrość, dobro, odwagę, miłość do Kościoła i Ojczyzny uznano za mobilizację i ważne do gorliwego ich naśladowania w codziennym życiu uczniów i nauczycieli” – czytamy na stronie internetowej placówki (http://spskwolka.ovh.org). Dyrektor Prętkiewicz podkreśla, że propozycja, by patronem szkoły był kard. Wyszyński, wypłynęła od rodziców, grona pedagogicznego i uczniów. – Wierzę, że uda nam się wychowywać dobrych, mających pokój w sercach ludzi, o co prosił dziś w homilii ksiądz biskup. Wierzę, że czuwa nad nami Boża Opatrzność. Cieszę się, że wzrasta liczba naszych uczniów; niedawno było ich czterdziestu sześciu, dziś, na progu nowego roku szkolnego jest ich 125 – mówi pani dyrektor.

Życzymy, by Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński był przewodnikiem dla nauczycieli i kolejnych pokoleń uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Wólce Czepowej. Oby życie i dzieło patrona było dla nich nieustającym źródłem inspiracji we wszystkich działaniach!

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki