Logo Przewdonik Katolicki

Srebrny jubileusz

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Parafia pw. bł. Jolenty w Gnieźnie obchodzi w tym roku 25. rocznicę powstania. Zbudowaliśmy tutaj nie tylko kościół, ale prawdziwą wspólnotę duchową mówił podczas jubileuszowej Mszy św. sprawowanej 11 czerwca proboszcz parafii ks. kanonik Ryszard Balik. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Henryk Muszyński. W uroczystej Mszy św., prócz licznie zgromadzonych...

Parafia pw. bł. Jolenty w Gnieźnie obchodzi w tym roku 25. rocznicę powstania. – Zbudowaliśmy tutaj nie tylko kościół, ale prawdziwą wspólnotę duchową – mówił podczas jubileuszowej Mszy św. sprawowanej 11 czerwca proboszcz parafii ks. kanonik Ryszard Balik. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Henryk Muszyński.

W uroczystej Mszy św., prócz licznie zgromadzonych wiernych, uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych, członkowie ruchów i organizacji katolickich działających na terenie parafii, księża wikariusze, którzy niegdyś w niej posługiwali, a także duchowni z wielu gnieźnieńskich parafii. – W wymiarze religijnym jubileusz to coś więcej niż tylko wspomnienie – mówił w homilii abp Muszyński. – Wspominamy przeszłość, by lepiej planować przyszłość i docenić teraźniejszość, to, czym się dzisiaj cieszymy. Cieszymy się zaś owocami pracy wielu ludzi, którzy w trudnych czasach wzrastania tej wspólnoty nie zawahali się zaangażować w wielkie dzieło, jakim była budowa tego kościoła – dodał arcybiskup gnieźnieński.

Na chwałę Boga
Parafia pw. bł. Jolenty w Gnieźnie erygowana została 1 lipca 1981 roku przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Niespełna trzy miesiące później, pod koniec września 1981 roku, bp Jan Czerniak poświęcił tymczasową kaplicę, w której przez kilkanaście kolejnych lat odbywały się Msze św. i nabożeństwa. To właśnie wokół niej wzrastała i umacniała się wspólnota parafialna, która – jak stwierdził podczas jubileuszowej Mszy św. ks. kan. Balik – przyczyniła się do ożywienia życia religijnego w tej części miasta. Wspólnota podjęła także na początku lat osiemdziesiątych trud budowy kościoła, który jest obecnie jedną z największych i najbardziej charakterystycznych budowli w Gnieźnie. Świątynia wzniesiona została na kamieniu węgielnym pochodzącym z murów gnieźnieńskiej katedry, który pobłogosławił Papież Jan Paweł II podczas swojej drugiej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1983 roku. W listopadzie tegoż roku wmurowania kamienia dokonał kard. Józef Glemp w asyście biskupów Jana Czerniaka i Jana Michalskiego. Na przestrzeni kolejnych lat, mimo wielu trudności, budowa postępowała. Pomagał, kto mógł, a charakterystyczna, oparta na planie koła bryła świątyni po prostu rosła w oczach. 24 listopada 1997 roku, w niewykończonym jeszcze kościele odprawiono pierwszą Mszę św. Dwa lata później, w listopadzie 1999 roku, bp Bogdan Wojtuś poświęcił tabernakulum, obraz i kaplicę Miłosierdzia Bożego, krzyż misyjny oraz wizerunek patronki parafii bł. Jolenty. W czerwcu 2000 roku abp Henryk Muszyński dokonał konsekracji kościoła. Wspólnota czekała na tę chwilę 19 lat.

Wspólnota serc
Parafia pw. bł. Jolenty liczy sobie obecnie blisko 3400 wiernych i obejmuje swoim zasięgiem ponad 30 gnieźnieńskich ulic oraz miejscowość Szczytniki Duchowne. Budowany z wielkim trudem i poświęceniem kościół jest nie tylko miejscem modlitwy, ale także spotkań grup i organizacji katolickich m.in. Żywego Różańca Matek oraz Ruchu ,,Światło-Życie”. W świątyni działa także świetlica internetowa oraz kawiarenka ,,Przystań”, gdzie zimą organizowane są półkolonie dla dzieci i młodzieży. Troskę i zaangażowanie parafian w życie wspólnoty widać na każdym kroku, także we wnętrzu kościoła, który jest nieustannie upiększany. Z okazji jubileuszu parafii świątynia zyskała nowe organy, które poświęcił podczas uroczystej Mszy św. abp Henryk Muszyński.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki