Logo Przewdonik Katolicki

25 lat minęło…

Lucyna Muniak
Fot.

W środę 30 sierpnia parafia pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie obchodziła uroczyście 25-lecie swojego powstania. Razem dziękujemy dziś Bogu za ćwierćwiecze istnienia naszej parafii, za to, że przyszedł do nas i zamieszkał w tej świątyni mówił podczas jubileuszowej Mszy św. proboszcz parafii, ks. kan. Zbigniew Kapturczak. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył...

W środę 30 sierpnia parafia pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie obchodziła uroczyście 25-lecie swojego powstania. – Razem dziękujemy dziś Bogu za ćwierćwiecze istnienia naszej parafii, za to, że przyszedł do nas i zamieszkał w tej świątyni – mówił podczas jubileuszowej Mszy św. proboszcz parafii, ks. kan. Zbigniew Kapturczak. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Wojciech Polak.

We Mszy św., prócz licznie zgromadzonych wiernych, uczestniczyli także członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich działających na terenie parafii oraz pochodzący z niej kapłani.

Boża budowla
Parafię pw. bł. Radzyma Gaudentego na gnieźnieńskim osiedlu Winiary erygował 12 maja 1981 roku kard. Stefan Wyszyński. Dekret o jej utworzeniu był jednym z ostatnich, jakie podpisał przed śmiercią. W uzasadnieniu Prymas Tysiąclecia napisał wówczas, że kieruje nim „szczególna troska o coraz doskonalsze i sprawniejsze głoszenie Ludowi Bożemu Ewangelii”. Faktyczną działalność nowa parafia rozpoczęła po trzech miesiącach – 30 sierpnia 1981 roku. W tym dniu bp Jan Michalski dokonał poświęcenia tymczasowej, drewnianej kaplicy, która odtąd służyła ponadośmiotysięcznej rodzinie parafialnej. To w niej przez kolejnych czternaście lat odbywały się Msze św. i nabożeństwa.

Już na początku lat osiemdziesiątych przystąpiono do budowy kościoła oraz domu katechetycznego. Ten ostatni został oddany do użytku w 1987 roku. Budowa świątyni trwała jeszcze osiem lat. W 1995 roku zaczęto w niej odprawiać Msze św. i nabożeństwa, jednak całkowite jej wykańczanie i upiększanie trwało kolejnych pięć lat. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał abp Henryk Muszyński 10 grudnia 2000 roku.

Charakterystyczna, ośmiokątna budowla na trwale związana z krajobrazem Winiar jest obecnie centrum życia duchowego dla 15-tysięcznej wspólnoty parafialnej, która – jak powiedział w swojej homilii bp Wojciech Polak – jest rozpoznawana w naszej archidiecezji nie tylko przez to, że po dwudziestu pięciu latach istnienia jest jedną z największych parafii, ale także dlatego, że istnieją w niej liczne małe wspólnoty, w których wierni mogą przekazywać sobie nawzajem Słowo Boże oraz służyć innym i praktykować miłość.

Jubileuszowe medale
Od początku istnienia parafii jej proboszczem jest ks. kan. Zbigniew Kapturczak. – Kiedy dzisiaj dokonujemy pewnego podsumowania minionych dwudziestu pięciu lat, uświadamiamy sobie ogrom włożonej pracy i różnorodność duszpasterskiej posługi. W tym czasie rozdaliśmy około czterech milionów Komunii św., do pierwszej Komunii św. przygotowaliśmy ponad 6800 dzieci, sakrament bierzmowania otrzymało 6700 młodych ludzi, a sakrament małżeństwa zawarło ponad 1000 par – mówi ks. kan. Kapturczak. – To tylko liczby, ale te liczby ukazują, jak wielkie jest bogactwo Chrystusa, którym nas obdarzył. Za tymi liczbami kryją się konkretni ludzie – prawdziwa armia Boża.

Z okazji srebrnego jubileuszu parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie abp Henryk Muszyński przyznał medale „Zasłużony dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej”, które w jego imieniu wręczył odznaczonym bp Wojciech Polak.

Arcybiskup Henryk Muszyński przyznał medale „Zasłużony dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej” następującym osobom:

Bogumił Bielecki – Od początku istnienia parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie bezinteresownie dokumentuje wszystkie ważniejsze wydarzenia i uroczystości. Dzięki temu parafia posiada bogatą kronikę filmową. Ponadto jest czynnie zaangażowany w działalność parafialnego koła Towarzystwa św. Wojciecha, którego jest prezesem.
Bronisław Michał Jacoszek – Od 15 lat bezinteresownie służy parafii swoimi zdolnościami plastycznymi. Brał czynny udział w projektowaniu relikwiarza bł. Radzyma i kaplicy Najświętszego Sakramentu.
Maria i Jerzy Karasiewiczowie – Od początku istnienia parafii pełnią sumiennie i gorliwie funkcję głównych organistów. Maria Karasiewicz powołała do życia chór parafialny, którym dyrygowała ponad 20 lat.
Grzegorz Kieroniak – Od kilkunastu lat pełni funkcję zakrystiana z wyjątkową gorliwością, oddaniem i poświęceniem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki