Logo Przewdonik Katolicki

Jubileusz parafii w Zdziechowie

Marcin Makohoński
Fot.

W tym roku mieszkańcy parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Zdziechowie obchodzą rocznicę 50-lecia erygowania tutejszej wspólnoty parafialnej. Uroczystościom jubileuszowym, które odbyły się w minioną sobotę 23 czerwca, przewodniczył abp Henryk Muszyński. W kronice parafialnej, która skrupulatnie prowadzona jest w Zdziechowie od pół wieku, nie brakuje świadectw i wspomnień wydarzeń,...

W tym roku mieszkańcy parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Zdziechowie obchodzą rocznicę 50-lecia erygowania tutejszej wspólnoty parafialnej. Uroczystościom jubileuszowym, które odbyły się w minioną sobotę 23 czerwca, przewodniczył abp Henryk Muszyński.

W kronice parafialnej, która skrupulatnie prowadzona jest w Zdziechowie od pół wieku, nie brakuje świadectw i wspomnień wydarzeń, którymi mogą szczycić się tutejsi mieszkańcy. Już w 1932 roku została zbudowana w tej niedużej wiosce kaplica, a kilka lat później kościół (1937-1939). W czerwcu 1938 roku, kiedy trwały jeszcze prace budowlane, bp Antoni Laubitz wmurował, w pnące się ku niebu mury świątyni będącej wotum wdzięczności za „wiktorię” powstania wielkopolskiego, kamień węgielny. Pamiętną datą pieczołowicie odnotowaną w parafialnych kronikach jest również dzień 2 lipca 1939 roku, kiedy ks. Mateusz Zabłocki, bohater powstania wielkopolskiego, dokonał uroczystego poświęcenia świątyni.

Dekretem kardynała Wyszyńskiego
Po zakończeniu II wojny światowej, podczas której kościół w Zdziechowie wykorzystywany był przez hitlerowców jako magazyn, kard. August Hlond wyłączył wspomnianą świątynię z parafii farnej w Gnieźnie – do której to parafii należała jako kościół filialny – i włączył do parafii archikatedralnej. Dopiero w 1957 roku kard. Stefan Wyszyński, dekretem z dnia 1 lutego, erygował samodzielną parafię pw. NMP Nieustającej Pomocy. Pierwszym proboszczem parafii został mianowany ks. Jan Krzyślak, którego staraniem dokończono budowę tutejszej plebanii. 2 czerwca 1977 roku, po zakończeniu prac remontowych i upiększających, kościół został konsekrowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

Przez minione 50 lat w parafii w Zdziechowie posługiwało czterech księży proboszczów. Obok wspomnianego ks. Krzyślaka byli to: ks. Henryk Florczyk (1978-1997), ks. Maciej Lisiecki (1997-2003) i obecny proboszcz ks. dr Tomasz Głuszak (od 2003 r.). Przeprowadzono również dziewięć wizytacji kanonicznych, z których ostatniej dokonał w 2006 roku abp Henryk Muszyński.


Procesja z darami drugi z lewej

Świętując jubileusz
Przygotowując się do obchodów jubileuszu parafii, jej mieszkańcy wraz z księdzem proboszczem podjęli się trudu odnowy wnętrza kościoła. – Spośród wykonanych prac najbardziej dziś widoczne są odrestaurowane stacje Drogi Krzyżowej, znajdujące się w prezbiterium, przedstawiające sceny Ostatniej Wieczerzy, wykonanej w technice sgraffito oraz nowe tabernakulum i lektorium – mówi ks. Tomasz Głuszak. – Wspomniane prace mogły zostać wykonane dzięki ogromnemu zaangażowaniu, ofiarności i zrozumieniu parafian.

Podczas uroczystej jubileuszowej Mszy św., która odbyła się w minioną sobotę w Zdziechowie, abp Henryk Muszyński, arcybiskup gnieźnieński, podziękował mieszkańcom wspólnoty za trud i poświęcenie w trosce o ich kościół. W wygłoszonej homilii ksiądz arcybiskup wskazał natomiast na Maryję, Patronkę zdziechowskiej wspólnoty, jako na Tę, która nieustannie nas wspomaga w naśladowaniu Jezusa. W Mszy św. uczestniczyli kapłani z okolicznych parafii, przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy parafii.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki