Logo Przewdonik Katolicki

Życie niczym piękna melodia

Marcin Makohoński
Fot.

12 czerwca archidiecezja gnieźnieńska pożegnała śp. ks. Bernarda Jankowskiego, długoletniego proboszcza parafii pw. św. Bartłomieja w Szczepanowie. Kapłani i wierni wspominają go jako człowieka, który z bezgranicznym oddaniem troszczył się o powierzoną sobie wspólnotę parafialną. Ks. Bernard Jankowski urodził się 17 września 1931 roku w Bydgoszczy. Tam też, w parafii pw. Najświętszego...

12 czerwca archidiecezja gnieźnieńska pożegnała śp. ks. Bernarda Jankowskiego, długoletniego proboszcza parafii pw. św. Bartłomieja w Szczepanowie. Kapłani i wierni wspominają go jako człowieka, który z bezgranicznym oddaniem troszczył się o powierzoną sobie wspólnotę parafialną.

Ks. Bernard Jankowski urodził się 17 września 1931 roku w Bydgoszczy. Tam też, w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, przyjął pierwsze sakramenty. W Bydgoszczy uczęszczał również do I Państwowego Gimnazjum i Konserwatorium Muzycznego. W swoich wspomnieniach często powtarzał, że jego młodzieńczym marzeniem było zostać skrzypkiem i koncertować na największych scenach muzycznych. Idąc za głosem powołania, podjął jednak decyzję, iż swoją życiową drogę pragnie przemierzyć nie jako skrzypek, ale jako kapłan…

U progu nowego
25 maja 1950 roku, po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu egzaminu dojrzałości, dziewiętnastoletni Bernard Jankowski wstąpił do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Jego kursowi koledzy często wspominają, że był on również członkiem orkiestry, jaką wówczas tworzyli klerycy seminarium. Po sześciu latach nauki w Gnieźnie i Poznaniu, 25 maja 1956 roku otrzymał w bazylice prymasowskiej święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego. W tym samym roku został skierowany do parafii pw. św. Michała Archanioła w Winnej Górze, gdzie przez niecałe dwa lata pełnił funkcję wikariusza. 1 października 1958 roku został skierowany jako wikariusz do parafii pw. Wszystkich Świętych w Orchowie, a trzy lata później do parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy.

Proboszcz, rektor i ekonom
1 sierpnia 1968 roku ks. Bernard Jankowski został mianowany rektorem kościołów w Sitowcu i Sośnie. Urząd rektora był wówczas równoznaczny z funkcją proboszcza, a rozwiązanie takie stosowano w sytuacjach, kiedy komunistyczne władze nie zgadzały się na mianowanie nowego proboszcza. Dopiero po dwóch latach ks. Jankowski otrzymał dekret ustanawiający go proboszczem parafii w Sośnie. W latach 1976-1977 pełnił funkcję administratora parafii pw. MB Bolesnej w Cielu. Od 1 lipca 1977 r. został z kolei mianowany najpierw wikariuszem-ekonomem, a później proboszczem parafii pw. św. Bartłomieja w Szczepanowie. Duszpasterzował tu przez 29 lat.

Życie to twórczość
– W pamięci mieszkańców Szczepanowa śp. ks. Bernard Jankowski zapisał się jako kapłan bardzo aktywny, i niebojący się podejmować nowych inicjatyw – mówi Eufemia Froelich, sołtys wsi. – Przez blisko trzydzieści lat jego urzędowania został odnowiony kościół parafialny wraz z otoczeniem, plebania oraz miejscowy cmentarz. Dzięki jego wysiłkom i prawdziwie ojcowskiej opiece nasza wspólnota może się szczycić różnymi grupami duszpasterskimi, które dobrze rozumieją odpowiedzialność za codzienne życie i działalność duszpasterską parafii.

Ks. Rajmund Kołodziejczak, proboszcz sąsiedniej parafii pw. św. Jakuba Większego w Barcinie i bliski kolega śp. ks. Bernarda Jankowskiego, wspomina go jako kapłana bardzo dowcipnego o jasnym i trzeźwym umyśle. – Bardzo lubił czytać i dzielić się nową wiedzą – wspomina ks. Kołodziejczak. – Zawsze ceniliśmy jego homilie, które wygłaszał podczas kapłańskich spotkań, jako ojciec duchowy naszego dekanatu. Był bardzo koleżeński i chętnie uczestniczył we wszystkich uroczystościach, organizownych przez nas w sąsiednich parafiach.

Ks. Bernard Jankowski był człowiekiem bardzo skromnym. Dlatego też mało kto dziś wie, że jego artystyczne zamiłowania połączone z chęcią tworzenia pozostawiły trwały ślad. Jest on bowiem autorem projektów wielu ozdób znajdujących się choćby w parafialnej świątyni. Pytany o twórczą inspirację zawsze z uśmiechem odpowiadał: „…bo przecież najbardziej cieszą rzeczy, których sami jesteśmy twórcami czy pomysłodawcami. To właśnie one przetrwają o wiele dłużej niż nasze życie i wymownie będą świadczyć o naszej przeszłości…”.

Śp. ks. Bernard Jankowski zmarł 9 czerwca br. w szpitalu w Inowrocławiu. Uroczystości pogrzebowe, którym przewodniczył bp Bogdan Wojtuś, odbyły się 12 czerwca na cmentarzu parafialnym w Szczepanowie. Ks. Jankowskiego pożegnali bliscy i przyjaciele, kapłani z archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej oraz mieszkańcy parafii, w której przez ostatnich 29 lat był proboszczem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki