Logo Przewdonik Katolicki

Wspólna praca i modlitwa

s. Felicja Janina Popiela ZSNM
Fot.

Historia placówki Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi w Sompolnie rozpoczyna się w 1925 r. Zakonnice zamieszkały w ofiarowanym zgromadzeniu przez Stefanię Sikorską parterowym domu z ogrodem przy ul. Warszawskiej 5. W zamian miały opiekować się panią Stefanią i jej wychowanką. W okresie międzywojennym zakonnice prowadziły w Sompolnie ochronkę dla 40 dzieci, pralnię,...

Historia placówki Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi w Sompolnie rozpoczyna się w 1925 r. Zakonnice zamieszkały w ofiarowanym zgromadzeniu przez Stefanię Sikorską parterowym domu z ogrodem przy ul. Warszawskiej 5. W zamian miały opiekować się panią Stefanią i jej wychowanką.

W okresie międzywojennym zakonnice prowadziły w Sompolnie ochronkę dla 40 dzieci, pralnię, szwalnię, organizowały kursy kroju, szycia i haftu, uprawiały ogród. Nadto opiekowały się Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Żeńskiej i dbały o kościół parafialny. Na początku II wojny światowej ich dom pełen był Polaków – uchodźców, którzy znajdowali tu wszelką możliwą pomoc. Podczas okupacji siostry (było ich osiem) prowadziły ochronkę, pielęgnowały chorych, opiekowały się rodzinami wielodzietnymi, wykonywały prace krawieckie i pralnicze. Tak było do 22 wrze­śnia 1942 r., dnia, w którym Niemcy zajęli dom, a zakonnice zostały wywiezione do obozu pracy w Bojanowie.

Po wojnie siostry powróciły do Sompolna. Niebawem na nowo zaczęło funkcjonować przedszkole, otwarto świetlicę, w której młodzież szkolna otrzymywała pomoc w nauce, ciepły posiłek i odzież. Działalność placówek opiekuńczo-wychowawczych rozwijała się pomyślnie, jednak siostry musiały jej zaniechać wskutek zakazu wydanego przez świeckie władze administracyjne. W 1955 r. podjęły pracę katechetyczną przy kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Sompolnie, a od 1990 r. w miejscowej szkole.

W 1998 r. reaktywowano świetlicę środowiskową dla dzieci, uczniów klas I-III. 31 sierpnia 2000 r. placówkę przekształcono w Środowiskowe Ognisko Opiekuńczo-Wychowawcze „Pszczółki”. Uczęszcza doń 40 dzieci; zajęcia prowadzone są w dwóch grupach wiekowych. Pod troskliwym okiem nauczycieli uczniowie odrabiają lekcje, przygotowują występy artystyczne, bawiąc się – jednocześnie uczą się pracy i odpowiedzialności. Wszystkie otrzymują podwieczorek.

Z racji 80. rocznicy obecności Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi w Sompolnie, proboszcz miejscowej parafii św. Marii Magdaleny ks. prał. Wojciech Krzywański odprawił uroczystą Mszę św. dziękczynną. W Eucharystii uczestniczyła przełożona generalna zgromadzenia i siostry zakonne – miejscowe i przybyłe z innych placówek. Obecni byli również członkowie władz świeckich z burmistrzem na czele, goście i parafianie. W homilii ksiądz proboszcz przybliżył zebranym złożoną historię powstawania zakonu, a także sylwetkę jego założyciela i ustawodawcy, sufragana włocławskiego bp. Wojciecha Owczarka (1875-1938). Jego postać niezmiennie otacza sława świętości życia i cnót, a pamięć o nim utrwalana jest przez zgromadzenie poprzez pracę dla Kościoła. Przypomnę, że 1 października 1988 r. ówczesny ordynariusz włocławski Henryk Muszyński dokonał w bazylice katedralnej otwarcia procesu beatyfikacyjnego świątobliwego biskupa Owczarka.

Podczas Mszy św. z okazji jubileuszu przedstawicielka posługujących w Sompolnie sióstr wspólnej pracy od Niepokalanej Maryi wyraziła wdzięczność Bogu i ludziom za wszelkie okazane dobro. Specjalne podziękowanie i zapewnienie o modlitwie otrzymali ludzie, dzięki którym funkcjonuje ognisko opiekuńczo-wychowawcze. W ich liczbie są członkowie władz samorządowych, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, sponsorzy i wolontariusze: nauczyciele, studenci i rodzice. Bóg zapłać wszystkim za mądre i dobre serca!

„Zgromadzenie Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi założył w 1922 r. we Włocławku sługa Boży bp Wojciech Owczarek. W 1983 r. zostało ono zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Charyzmat: praca i modlitwa; hasło: «Chwała Jezusowi i Maryi na wieki». Patronką zgromadzenia jest Najśw. Maryja Panna Niepokalana (święto patronalne 8 grudnia). Drugim patronem jest św. Józef.

Dom Generalny zgromadzenia znajduje się we Włocławku przy ul. Orlej 9. Siostry podejmują prace apostolskie w duszpasterstwie parafialnym i misyjnym oraz w instytucjach kościelnych. Prowadzą także działalność wychowawczą i dobroczynną”.

Źródło: Bogumił Łoziński, „Leksykon zakonów w Polsce. Informator o życiu konsekrowanym”, KAI, Warszawa 1998, s. 354-355.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki