Logo Przewdonik Katolicki

Chcą być narodem

Łukasz Kaźmierczak
Fot.

Katalonia jedna z najbogatszych hiszpańskich prowincji zmierza stopniowo w kierunku niepodległości. W niedawnym referendum Katalończycy opowiedzieli się za zwiększeniem samodzielności regionu. Uprawnionych do głosowania było ponad 5,3 mln obywateli, z czego ponad 100 tys. mieszkających za granicą. Większą autonomię poparło 73,9 proc. Katalończyków, jednak frekwencja wyniosła...

Katalonia – jedna z najbogatszych hiszpańskich prowincji zmierza stopniowo w kierunku niepodległości.

W niedawnym referendum Katalończycy opowiedzieli się za zwiększeniem samodzielności regionu. Uprawnionych do głosowania było ponad 5,3 mln obywateli, z czego ponad 100 tys. mieszkających za granicą. Większą autonomię poparło 73,9 proc. Katalończyków, jednak frekwencja wyniosła tylko 49,4 proc.

Referendum w sprawie reformy statutu prowincji stało się możliwe, bo wcześniej – po półrocznych twardych negocjacjach – rządzący w Hiszpanii socjaliści (PSOE) doszli do porozumienia z regionalną umiarkowanie nacjonalistyczną partią Konwergencja i Unia (CiU).

Opozycyjna prawicowa Partia Ludowa (PP) odrzuca nowy statut jako „niezgodny z konstytucją” i zagrażający jedności terytorialnej kraju. Przewiduje on m.in. zwiększenie kompetencji finansowych regionu i określenie Katalończyków mianem „narodu”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki