Logo Przewdonik Katolicki

Żółto-biała

ks. Maciej Szczepaniak
Fot.

Flaga Watykanu już na trwałe wpisała się w nasz krajobraz. Identyfikowana bywa z barwami Kościoła katolickiego, przypomina o papieżu, staje się znakiem naszego przywiązania do wartości chrześcijańskich. Nienotowany dotąd popyt na nią zaobserwowali sprzedawcy w związku ze śmiercią Jana Pawła II. Dla wielu jednak flaga papieska ciągle jest koloru biało-żółtego. Watykan ma flagę...

Flaga Watykanu już na trwałe wpisała się w nasz krajobraz. Identyfikowana bywa z barwami Kościoła katolickiego, przypomina o papieżu, staje się znakiem naszego przywiązania do wartości chrześcijańskich. Nienotowany dotąd popyt na nią zaobserwowali sprzedawcy w związku ze śmiercią Jana Pawła II. Dla wielu jednak flaga papieska ciągle jest koloru biało-żółtego.Watykan ma flagę inną niż Polska czy Włochy, bo kwadratową, podobnie jak Szwajcaria. Najczęściej stosowanym jej wymiarem jest 100?cm na 100 cm. Oficjalnie została zaakceptowana jako flaga państwowa 11 lutego 1929 roku na mocy traktatów laterańskich, zawartych pomiędzy Stolicą Apostolską a Królestwem Italii; po raz pierwszy podniesiono ją 8 czerwca 1929 roku.
Składa się z dwóch pól ułożonych w pionie o równych kształtach i wymiarach: pole od strony drzewca jest żółte, a pole zewnętrzne - białe. Kolor żółty miał przywodzić na myśl złoto, metal szlachetny, symbol mocy i dobra; kolor biały zaś srebro, symbol czystości.
Na części białej widnieje atrybut św. Piotra - klucze złoty i srebrny - ukoronowane tiarą, która symbolizuje potrójną władzę papieża: ojca królów, nauczyciela świata i wikariusza Chrystusa (w papieżu widziano arcykapłana, proroka i króla).
Historycznie rzecz ujmując, flaga państwa watykańskiego była najpierw żółto-czerwona, czy raczej amarantowo-czerwona, w kolorach ówczesnego herbu Stolicy Apostolskiej. Były to dwa kolory tradycyjne dla senatu i ludu rzymskiego, do dzisiaj używane jako barwy miasta Rzymu. Nawet barwy rzymskiej drużyny piłkarskiej AS Roma są właśnie żółto-czerwone, a jej piłkarze nazywani są po prostu giallorossi, żółto-czerwoni.
Kolory te zostały zastąpione przez obecne barwy żółto-białe w 1808 roku, z nakazu Piusa VII, który chciał odróżnić wierną sobie gwardię od okupujących Rzym wojsk francuskich, które przejęły barwy miasta.
- Z flagi watykańskiej wywiedzione są tak zwane barwy papieskie, które używa się wyłącznie w formie banneru (długa flaga pionowa) - tłumaczy "Przewodnikowi" Alfred Znamierowski, heraldyk i weksylolog, autor "The World Encyclopedia of Flags". - Wtedy dla patrzącego na flagę barwa żółta jest po stronie lewej, a biała po prawej.
- Możliwe jest również użycie barw papieskich na fladze, lecz w takim przypadku płat flagi musi być podzielony na dwa równe pasy pionowe, żółty przy drzewcu, biały w części swobodnej. Jest to flaga watykańska bez godła herbowego, używana także w samym Watykanie obok właściwych flag watykańskich. Natomiast zupełnie niewłaściwe - tłumaczy Znamierowski, który był dyrektorem artystycznym największej na świecie wytwórni flag w New Jersey - jest użycie tych barw na fladze w układzie poziomym. Dwa pasy poziome: biały u góry, żółty u dołu miała flaga prowincji pruskiej Niederschlesien (Dolny Śląsk) w latach 1882-1935. Dwa pasy poziome: żółty u góry, biały u dołu mają flagi trzech miast niemieckich - Kirn (Nadrenia-Palatynat), Marbach am Neckar (Badenia-Wirtembergia) i Obernkirchen (Dolna Saksonia).
Do kurii poznańskiej telefonował niedawno rzymski katolik oburzony, że na budynku seminarium zawieszono flagę biało-żółtą, z kolorem białym na górze. Na odpuście w jednej z wyjątkowo "żywotnych" parafii nawę główną kościoła upiększały flagi biało-czerwone, biało-niebieskie i biało-żółte, wszystkie z białym kolorem na górze. Zdajemy sobie sprawę, że nie da się tych wszystkich flag "papieskich" w jeden dzień zastąpić oryginalnymi, watykańskimi. Trzeba jednak pamiętać, że flaga Stolicy Apostolskiej jest żółto-biała, a nie biało- żółta, a kolory powinny być zawsze w pionie, a nie w poziomie. Nie można przecież barw narodowych odwracać, jak nam się podoba, bo flaga Republiki Włoskiej odwrócona o dziewięćdziesiąt stopni daje flagę węgierską, a flaga Polski nie jest czerwono-biała, lecz biało-czerwona.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki