Logo Przewdonik Katolicki

Kościół w Polsce

PK
Fot.

Pielgrzymka Ludzi Pracy Ponad 80 tysięcy osób wzięło udział w XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę. Dwudniowe spotkanie, wpisujące się w srebrny jubileusz "Solidarności", było hołdem złożonym Janowi Pawłowi II i wszystkim, dzięki którym Polska odzyskała wolność. Pielgrzymka Ludzi Pracy rozpoczęła się poświęceniem pomnika ks. Jerzego Popiełuszki,...

Pielgrzymka Ludzi PracyPonad 80 tysięcy osób wzięło udział w XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę. Dwudniowe spotkanie, wpisujące się w srebrny jubileusz "Solidarności", było hołdem złożonym Janowi Pawłowi II i wszystkim, dzięki którym Polska odzyskała wolność. Pielgrzymka Ludzi Pracy rozpoczęła się poświęceniem pomnika ks. Jerzego Popiełuszki, inicjatora pielgrzymek świata pracy. Posąg autorstwa częstochowskiego artysty Jerzego Kędziory przedstawia postać pierwszego kapelana "Solidarności", a na jego sutannie symbole walki dobra ze złem. Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak wyraził nadzieję, że ksiądz Jerzy będzie wkrótce beatyfikowany. - W Ojczyźnie ogarniętej układami politycznymi, gdzie zachwiany jest etos pracy i ośmieszany jest katolik, potrzeba zjednoczyć się i z nowym zapałem budować przyszłość - mówił w homilii abp Józef Michalik, nawołując do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach. - Chrześcijanin nie może głosować ani na ugrupowanie, ani na ludzi, którzy przekonali nas słowem i postępowaniem, że celem ich życia jest własny interes (...), bez uczciwych i świętych parlamentarzystów Polska dziś sobie nie poradzi - wołał kaznodzieja. Specjalne przesłanie do uczestników jasnogórskiej pielgrzymki wystosował Papież Benedykt XVI, który podziękował ludziom pracy w Polsce za ich wkład w kształtowanie się nowej rzeczywistości Europy i życzył pokonania trudności, zwłaszcza problemu bezrobocia.

Za pomordowanych na WschodziePrymas Polski kard. Józef Glemp oraz przedstawiciele prawosławnego i luterańskiego duszpasterstwa wojskowego modlili się za poległych i pomordowanych na Wschodzie. Pod pomnikiem na warszawskim Muranowie, poświęconym ofiarom, które zginęły na terenach b. ZSRR, obchodzono 66. rocznicę agresji ZSRR na Polskę. - To był akt podstępności, którą rzadko spotykamy w historii, i to trzeba dziś przypomnieć - powiedział prezydent Warszawy Lech Kaczyński. Poetyckie refleksje na temat 17 września 1939 roku odczytali aktorzy i artyści. Następnie modlili się przedstawiciele Kościołów: katolickiego, prawosławnego i luterańskiego. Kard. Józef Glemp powierzył Bogu - za wstawiennictwem bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, "wielkiego wygnańca" - wszystkich zesłańców i wypędzonych z własnych domów. Ks. płk Adam Pilch, zastępca naczelnego kapelana Kościoła ewangelickiego bp. gen. bryg. Ryszarda Borskiego, polecając Bogu ofiary września 1939 r., prosił, aby Bóg obdarzył nas odwagą i zrozumieniem, "dlaczego warto wybaczyć i budować pokój". Na uroczystości obecny był także ks. płk Aleksy Andrejuk, reprezentujący prawosławnego biskupa wojskowego. Prosił, aby Bóg wybaczył grzechy wszystkim poległym oraz, aby "mogli otrzymać wieczną nagrodę". Po Apelu Poległych przedstawiciele środowisk kombatanckich złożyli pod pomnikiem wieńce.

Polski werbista w BoliwiiPolski werbista przyjął sakrę biskupią w Boliwii. Pracujący od 20 lat w tym kraju ojciec Krzysztof Białasik został mianowany przez Benedykta XVI biskupem Oruro. Bp Krzysztof Białasik urodził się 7 lipca 1958 r. w Zbąszyniu (obecnie diecezja zielonogórsko-gorzowska). W 1978 r. rozpoczął nowicjat w Zgromadzeniu Słowa Bożego (werbistów) w Chludowie i po złożeniu ślubów wieczystych przyjął święcenia kapłańskie w Seminarium Duchownym Werbistów w Pieniężnie. Wkrótce potem wyjechał na misje do Boliwii. W maju 1986 r. został wikariuszem w parafii w Laja (diecezja El Alto), a od czerwca 1986 r. do 1998 r. był tam proboszczem. Jednocześnie był dyrektorem Instytutu Teologiczno-Duszpasterskiego Aymara i odpowiadał za formację katechistów wiejskich w swej diecezji. W latach 1998-2001 przez dwie kadencje był przełożonym regionalnym werbistów. Ponadto był dyrektorem wyższej szkoły katolickiej w Laja, w której wykładał prawo kanoniczne i liturgikę. W maju 1998 r. powierzono mu stanowisko sekretarza ds. duszpasterstwa Boliwijskiej Konferencji Biskupiej.

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II

Boże w Trójcy Przenajświętszej,
dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi Papieża Jana Pawła II,
w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć,
chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości.
On, zawierzając całkowicie Twojemu miłosierdziu
i matczynemu wstawiennictwu Maryi,
ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza,
wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego,
jako drogę dla osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą.
Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski,
o którą prosimy z nadzieją, że Twój Sługa Papież Jan Paweł II,
zostanie rychło włączony w poczet Twoich świętych. Amen.


W skrócie

Kilka tysięcy osób zgromadziło się przy powstającej świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie na VII Wilanowskim Spotkaniu Młodych. W tym roku odbyło się ono pod hasłem: "Szukać i odnaleźć Chrystusa" i nawiązywało do Światowych Dni Młodzieży w Kolonii. Eucharystii przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp.

- Widzimy zagrożenia, jakie współczesny świat niesie rodzinie, ale nasza formacja i Słowo Boże, którym żyjemy, pozwala nam stawać wobec tych wyzwań - mówili członkowie Domowego Kościoła z wszystkich diecezji, którzy w sanktuarium maryjnym w Licheniu podsumowali kolejny rok formacyjny.

Blisko 200 osób wzięło udział w III Pielgrzymce Osób Niepełnosprawnych do sanktuarium Nowych Męczenników w Bydgoszczy. Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z opiekunami wyruszyli z kościoła garnizonowego. Modlili się na placu przed halą "Łuczniczka" oraz w kościele św. Józefa, przy którym mieści się siedziba Caritas.

Abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański, oraz prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich hr. Juliusz Ostrowski uhonorowali reżysera Marka Piwowskiego Nagrodą Feniksa za ukazanie szczególnych wartości moralnych w filmie "Oskar". Film został przedstawiony w Teatrze Muzycznym w Gdyni na XXX Festiwalu Filmów Fabularnych.

Ponad 475 tys. zł przekazali wierni diecezji tarnowskiej na pomoc głodującej ludności w afrykańskim Nigrze. Zbiórkę pieniędzy we wszystkich parafiach podsumowała tarnowska Caritas. O pomoc dla Nigru apelował do wiernych biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Nakładem Edycji św. Pawła w Częstochowie ukazał się nowy polski przekład Nowego Testamentu i Psalmów z języków oryginalnych. Imprimatur wydaniu udzielił przewodniczący Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski bp Zygmunt Zimowski. Inicjatorem tego wydania jest Towarzystwo św. Pawła.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki