Logo Przewdonik Katolicki

Kościół na świecie

PK
Fot.

Tajemnica Eucharystii O znaczeniu Eucharystii w życiu kapłańskim mówił Benedykt XVI podczas rozważań przed niedzielną modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo. Na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego zebrały się setki wiernych. Papież, zwracając się do Polaków, pozdrowił szczególnie Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę. W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Ojciec...

Tajemnica EucharystiiO znaczeniu Eucharystii w życiu kapłańskim mówił Benedykt XVI podczas rozważań przed niedzielną modlitwą Anioł Pański w Castel Gandolfo. Na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego zebrały się setki wiernych. Papież, zwracając się do Polaków, pozdrowił szczególnie Pielgrzymkę Ludzi Pracy na Jasną Górę.


W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty nawiązał do obchodzonego przez Kościół Roku Eucharystii i tematu "który - jak zaznaczył - tak bardzo leżał na sercu czcigodnemu memu poprzednikowi Janowi Pawłowi II: związku między świętością, drogą i celem pielgrzymki Kościoła i każdego chrześcijanina, a Eucharystią". Papież szczególnie zwrócił się do kapłanów, przypominając, że "tajemnica ich uświęcenia leży w Eucharystii". - Na mocy święceń kapłan otrzymuje dar i zadanie powtarzania w sposób sakramentalny gestów i słów, którymi Jezus, podczas Ostatniej Wieczerzy, ustanowił pamiątkę swojej Paschy. W jego rękach odnawia się ten wielki cud miłości, którego ma być on na mocy powołania coraz wierniejszym świadkiem i głosicielem - wyjaśniał Ojciec Święty. - Oto, dlaczego kapłan musi być nade wszystko czcicielem i kontemplatorem Eucharystii, poczynając od momentu, w którym ją celebruje - dodał.
Papież zaznaczył także, że "skuteczność sakramentu nie zależy od świętości celebransa, ale będzie tym większa, im bardziej będzie on przeżywać go z głęboką wiarą, miłością i żarliwym duchem modlitwy".
Benedykt XVI przywołał imiona wielkich świętych szafarzy Eucharystii w historii Kościoła, m.in. św. Jana Chryzostoma, patriarchę Konstantynopola z końca IV wieku i św. Jana Marię Vianneya, skromnego proboszcza z Ars, żyjącego w czasach rewolucji francuskiej.
Na zakończenie Papież wezwał do modlitwy "za kapłanów całego świata, ażeby ten Rok Eucharystii przyniósł im owoc odnowionej miłości do sakramentu, który celebrują". - Niechaj za wstawiennictwem Dziewicy Bogurodzicy żyją i zawsze dają świadectwo tajemnicy, która złożona została w ich rękach dla zbawienia świata - powiedział Ojciec Święty.
Podczas spotkania Benedykta XVI z pielgrzymami z całego świata w Castel Gandolfo szczególnie serdecznie witali go Polacy, skandując: "Niech żyje Papież! Zapraszamy".
Pozdrawiając Polaków, Papież powiedział: - Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków. Dziękuję za obecność w Castel Gandolfo. W modlitwie polecam Was Bogu, jak również ludzi pracy, którzy dzisiaj pielgrzymują na Jasną Górę. Niech Bóg Wam błogosławi i udziela potrzebnych darów. Kiedy Ojciec Święty zakończył, pielgrzymi z Polski zaintonowali pieśń: "Chrystus Panem, Chrystus Królem...". Ku jeszcze większej radości obecnych, Benedykt XVI wraz z nimi odśpiewał fragment pieśni.

Zapis ostatnich chwil Jana Pawła IIWszystkie dokumenty związane z chorobą i śmiercią Jana Pawła II ukazały się w specjalnym wydaniu "Acta Apostolicae Sedis", oficjalnym biuletynie Stolicy Apostolskiej, którego wydawcą jest watykański Sekretariat Stanu. Publikacja jest już prawdopodobnie w sprzedaży w księgarni watykańskiej i księgarniach położonych w okolicach Bazyliki św. Piotra. 220-stronicową książkę otwiera komunikat biura prasowego Watykanu z dnia 31 stycznia tego roku, informujący o tym, że z powodu grypy "poradzono Ojcu Świętemu odwołać zaplanowane na dzisiaj audiencje". Kończą go ostatnie wypowiedziane przez niego słowa: "Pozwólcie mi odejść do Ojca", o których wspomniał niedawno arcybiskup Stanisław Dziwisz w wywiadzie dla włoskiej telewizji Canale 5.

Benedykt XVI przyjął króla JordaniiOjciec Święty spotkał się w Castel Gandolfo z królem Jordanii Abdallahem II. Władcy Jordanii towarzyszyła małżonka Rania. Jak podało biuro prasowe jordańskiego dworu, spotkanie miało na celu udzielenie wsparcia dialogowi międzyreligijnemu oraz pokojowemu współistnieniu ludzi różnych przekonań. "Chodzi także o przeciwstawienie się ekstremizmowi, terroryzmowi oraz innym tendencjom godzącym w rzeczywisty wizerunek islamu", głosi komunikat wydany wczoraj w Ammanie. Sam król Abdallah po spotkaniu z Papieżem dodał w wypowiedzi prasowej, że rozmawiano na temat kryzysu bliskowschodniego i wolności religijnej w świecie.

Watykan o reformie ONZStolica Apostolska wysoko ceni dotychczasowy dorobek Organizacji Narodów Zjednoczonych, dostrzegając jednocześnie konieczność szeregu zmian i reformę jej działalności - mówił watykański sekretarz stanu kard. Angelo Sodano na szczycie przywódców państw członkowskich ONZ w Nowym Jorku. 60. sesja Zgromadzenia Ogólnego tej organizacji zakończyła się podpisaniem deklaracji końcowej.
Kard. Sodano zaznaczył, że Stolica Apostolska wspiera wszelkie działania pokojowe Narodów Zjednoczonych, w tym propozycję utworzenia Komisji Pokojowej, która mogłaby wytyczyć ambitną strategię budowania pokoju i wcielania jej w życie. Na ręce przewodniczącego obecnej sesji Zgromadzenia Ogólnego oraz szefów państw i rządów krajów członkowskich kardynał - w imieniu Benedykta XVI i wszystkich katolików na świecie - złożył najlepsze życzenia z okazji obchodzonej obecnie 60. rocznicy powstania ONZ. Przypomniał, że 26 czerwca 1945 r. narodziła się organizacja, która w ciągu tych lat "zrobiła bardzo dużo dla ludzkości". - Zarazem pojawiły się w niej, jak w każdej rzeczywistości ludzkiej, oznaki wskazujące na potrzebę jej odnowy, aby odpowiedzieć na wielkie wyzwania dnia dzisiejszego - dodał mówca. Kard. Sodano powtórzył gotowość Stolicy Apostolskiej do udziału w działaniach na rzecz rozwoju gospodarczego oraz wyraził jej zatroskanie sprawą zadłużenia krajów ubogich.

Posąg założyciela Opus DeiBenedykt XVI pobłogosławił posąg św. Josemarii Escrivý de Balaguera, założyciela Opus Dei. Jego marmurowa rzeźba wysokości pięciu metrów stoi w jednej z bocznych nisz Bazyliki św. Piotra, od strony Domu św. Marty, w którym mieszkali uczestnicy kwietniowego konklawe.
W krótkiej ceremonii uczestniczyli m.in. kard. Francesco Marchisano, archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej, bp Javier Echevarria, przełożony Opus Dei, oraz twórca posągu, włoski rzeźbiarz Romano Cosc. Statua beatyfikowanego w 1992 r. i kanonizowanego w 2002 r. hiszpańskiego kapłana znajduje się w pobliżu postaci św. Brygidy Szwedzkiej i św. Katarzyny ze Sieny. Odsłonił je jeszcze Jan Paweł II. Ostatnią postawioną tam za pontyfikatu polskiego Papieża figurą był posąg św. Grzegorza Oświeciciela, pierwszego biskupa Armenii, dzięki któremu kraj ten przyjął chrześcijaństwo na początku IV wieku.

W skrócie

Uroczystą Mszą św. w Bratysławie zakończył się III Krajowy Kongres Eucharystyczny na Słowacji. Kongres przebiegał pod hasłem: "Pójdźcie do mnie wszyscy". Przed dwoma laty w tym samym miejscu, w dzielnicy Petrżalka, Eucharystię sprawował Jan Paweł II. W tegorocznej uroczystości wzięło udział 130 tys. osób.

Prezydent Turcji Ahmet Necdet Sezer zaprosił Benedykta XVI do złożenia w 2006 r. oficjalnej wizyty w tym kraju. Decyzja ta oznacza, że nie dojdzie do zapowiadanej wcześniej wizyty Papieża w Turcji w tym roku.

- Myślę, że zło tego, co się wydarzyło, niesie z sobą nadzieję, że wielu zrozumie, że świat jest większy od Stanów Zjednoczonych - powiedział po powrocie ze stanu Luizjana wysłannik Benedykta XVI abp Paul Josef Cordes. Przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum" odwiedził tereny nawiedzone przez huragan "Katrina", spotkał się z ofiarami żywiołu oraz z przedstawicielami rządu federalnego i Kościoła.

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego ? Paulo odbierze w październiku prestiżową nagrodę Concordia. Jak poinformowało jury nagrody, zgromadzenie otrzymało to wyróżnienie za wyjątkową pracę społeczną i humanitarną na rzecz biednych, upośledzonych i najbardziej opuszczonych.

Chrześcijanie w Ziemi Świętej czują się coraz bardziej zagrożeni z powodu presji i aktów przemocy ze strony radykalnych palestyńskich muzułmanów. W ostatnich dniach na Zachodnim Brzegu Jordanu doszło do kilku poważnych incydentów sprowokowanych właśnie przez muzułmanów.

W diecezji Simdega na terenie indyjskiego stanu Dżharkhand zamordowano katolickiego kapłana Agnosa Barę, należącego do miejscowej mniejszości narodowej. O dokonanie tej zbrodni, kolejnej w ciągu ostatnich miesięcy, popełnionej na duchownym katolickim, przedstawiciele Kościoła, a także niektórzy działacze praw człowieka w Indiach podejrzewają hinduskie organizacje nacjonalistyczne.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki