Logo Przewdonik Katolicki

Urodziny Matki

s. Janina Sabat USJK
Fot.

Ósmego września br. przypadła 68. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Charłupskiej, Księżnej Sieradzkiej. Na uroczystości odpustowe przybyły liczne pielgrzymki, uczniowie, delegacje władz świeckich oraz kompania Wojska Polskiego. Mszę św. celebrował i homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. Księżna Sieradzka Cudowny obraz Matki Bożej z XVII...

Ósmego września br. przypadła 68. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Charłupskiej, Księżnej Sieradzkiej. Na uroczystości odpustowe przybyły liczne pielgrzymki, uczniowie, delegacje władz świeckich oraz kompania Wojska Polskiego. Mszę św. celebrował i homilię wygłosił biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering.Księżna Sieradzka


Cudowny obraz Matki Bożej z XVII w. od dawna przyciąga pielgrzymów. Wielu z nich pozostawia wota. Szczególnym jest piuska Papieża Jana Pawła II. Wśród darów są dwa haftowane orły, podarowane przez Jakuba Bema, oficera kawalerii Wojsk Polskich w 1831 r., a później dziedzica Charłupi. Po wybuchu powstania w 1863 r. ofiarował je z prośbą o niepodległość dla Polski. Orły przypominały, że w ramionach Maryi zawsze pozostajemy wolni, a Ona jest naszą Królową i Panią. - Dzisiaj, po raz pierwszy od 1937 r., na uroczystości obecne jest Wojsko Polskie - podkreślił proboszcz parafii Narodzenia NMP w Charłupi ks. Marian Bronikowski.
- Z tego miejsca, od wieków wypełnionego modlitwą, rodzącego wiarę w sercach ludzi, którzy pielgrzymują do Matki Bożej Charłupskiej, zachęcam wszystkich do takiego udziału we Mszy św., który pozwoli wynieść stąd jak najwięcej dobra - mówił w homilii biskup włocławski.

Świętość rodziny


Biskup Mering zachęcał wiernych do refleksji nad świętością rodziny, której obraz, lansowany w mediach, często odbiega od ewangelicznego. Współczesnej rodzinie potrzebny jest odpowiedzialny mąż i ojciec. Ma on być wzorem dla swoich dzieci, wyznacznikiem ideałów, wymagającym przewodnikiem. Czy dziś obecne jest myślenie według takich wartości, czy pielęgnujemy je w sercach, w naszych szkołach i domach? Czy w Polsce żyje dostatecznie dużo takich młodych ludzi, jakich spotykamy np. w Kolonii czy na Jasnej Górze, abyśmy nie musieli z lękiem myśleć o przyszłości naszej Ojczyzny?
Z równą troską pasterz diecezji mówił o tym, że dziś często proponuje się młodym miłość rozumianą jako użycie, zabawę, podczas gdy naprawdę jest ona gotowością pomocy, obecnością przy drugiej osobie, czystością wyzbytą egoizmu. Charakterystyczne, że zwykle z przekąsem, z kpiną mówi się o dziewiczości, o czystości, sprowadzając ją do fizjologii. A przecież dziewiczość Maryi to znak, że całą pełnią umiłowała Chrystusa.

Zespół Szkół Katolickich


Od lat w uroczystości odpustowej w Charłupi bierze udział wspólnota Zespołu Szkół Katolickich w Sieradzu. Młodzież dorasta do tej tradycji, zyskuje świadomość, że jest to forma wyznania wiary. Coraz lepsza jest organizacja, wzrasta aktywność uczniów, jest coraz więcej chętnych do niesienia krzyża. Są i tacy, którzy nie do końca pojęli, w czym uczestniczą. Jeszcze trochę przymuszeni, jednak dostrzegają sprawną organizację, włączają się w służby pielgrzymkowe. Z pewnością i oni dojrzeją do myśli, że wszystko, co zewnętrzne, wiedzie ku temu, co stanowi o wielkości ludzkiego ducha. Tu Mistrzynią zawsze będzie Matka Boża i nasza, Pani Charłupska, Księżna Sieradzka.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki