Logo Przewdonik Katolicki

Królowa i Matka

s. Janina Sabat USJK
Fot.

8 września, w 69. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, na uroczystości odpustowe do sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej przybyły pielgrzymki z: Sieradza, Warty, Kamionacza, Wróblewa, Korczewa, Błaszek. Nie zabrakło uczniów sieradzkich szkół, m.in. z Zespołu Szkół Katolickich i Szkoły Podstawowej nr 7. Obecne były władze samorządowe, poczty...

8 września, w 69. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, na uroczystości odpustowe do sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej przybyły pielgrzymki z: Sieradza, Warty, Kamionacza, Wróblewa, Korczewa, Błaszek. Nie zabrakło uczniów sieradzkich szkół, m.in. z Zespołu Szkół Katolickich i Szkoły Podstawowej nr 7. Obecne były władze samorządowe, poczty sztandarowe straży pożarnej i policji, honorowa kompania XV Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia Wojska Polskiego. Uroczystej koncelebrze przewodniczył i homilię wygłosił biskup diecezjalny Wiesław Alojzy Mering.

W roku 1937, przed koronacją Cudownego Obrazu bp Karol Radoński mówił do wiernych: „Zaszczytem dla was jest, że Królowa Niebios pośród was sobie przybytek zbudowała. (…) Niech płynie procesja kochających Ją serc”.

Szczególnie w dzień urodzin Matki przybywają licznie Jej dzieci, często z bagażem ziemskich trosk, radości i doświadczeń. Licealistka Monika, która pielgrzymowała do Matki Bożej Charłupskiej już po raz trzeci, powiedziała: – Tu odkryłam sens życia i otworzyłam się na bliźnich, dostrzegając w nich dobro. Tu spojrzałam głębiej na cierpienie Jezusa na krzyżu.

O radosnej gotowości na spotkanie z Matką mówił w homilii ks. bp Wiesław Mering, podkreślając, że pielgrzymowanie wyzwala w nas dziecięce postawy oczekiwania i otwartości: – Co roku przybiegamy tutaj, i w geście tym jest coś niesłychanie pięknego, bo przecież właśnie dzieci biegną do swoich bliskich; do tych, których kochają i spodziewają się z ich strony życzliwości, serca i ciepła. My też chcemy być z naszą Matką, z naszą Patronką… Zobaczmy, jak jest nas wielu!

Panią Joannę, wychowawczynię z ZSK, cieszy postawa młodzieży, która z roku na rok coraz liczniej i chętniej uczestniczy w pielgrzymce i uroczystościach odpustowych. Coraz więcej jest osób chętnych do niesienia krzyża. Młodzież chce manifestować swoją wiarę i ją pogłębiać. – Dobrze, że w pielgrzymce idzie wielu nauczycieli, którzy dają uczniom przykład pełnego uczestnictwa we Mszy św. – podkreśla moja rozmówczyni.

O roli obecności Maryi pośród swego ludu mówił, witając wiernych, kustosz sanktuarium, ks. kan. Grzegorz Drzewiecki: –Tutaj oddajemy się w macierzyńską niewolę miłości. Czuwamy i jesteśmy przy naszej Sieradzkiej Księżnej. Tutaj umacniamy się w Chrystusie, czerpiemy siły i błogosławieństwo, aby w szarości dnia kroczyć ku niezwykłemu spełnieniu się naszego powołania do świętości.

Spotkanie z Matką jest zawsze i dla każdego wyjątkowym przeżyciem; staje się umocnieniem na dalszą drogę i nowe zmagania. – Księżna Sieradzka na nowo pozwoliła mi odkryć wartość ofiary z siebie dla innych, dla Chrystusa. W życiu trzeba odpowiadać miłością na Miłość, którą zostaliśmy bezwarunkowo obdarowani. Sanktuarium w Charłupi jest dla mnie miejscem spotkania z Matką, dzięki której pragnę się nawracać i zmieniać swoje życie – wyznał Jacek, alumn włocławskiego WSD.

M3, czyli Maryjny Maraton Młodych

W parafii Charłupia Mała wieczór i wigilijna noc przed świętem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, z 7 na 8 września, należy przede wszystkim do Matki Bożej i młodych, którzy od godz. 19 do późnych godzin nocnych czuwają przed Cudownym Obrazem Maryi.

Tak było i w tym roku. Szczera, pełna młodego tchnienia modlitwa płynęła przed tron Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej. Włączyły się w nią grupy z Sieradza: zespół „ Soli Deo” z par. Najśw. Serca Pana Jezusa z ks. Grzegorzem Nowickim i zespół „Winnica Pana” z par. Wszystkich Świętych oraz grupy z Warty: z par. św. Mikołaja z ks. Jerzym Stankowskim i par. Wniebowzięcia NMP. Światło świec, brzmienie gitar, śpiew młodzieży i Maryja – nasza Matka. Była to naprawdę cudowna noc.

Apel Jasnogórski poprowadził ks. Cezary Garnuszek, wikariusz par. św. Katarzyny PM w Korczewie. O godz. 23, zgodnie ze zwyczajem, wielbiliśmy Matkę Najświętszą modlitwą różańcową. Nie do końca jednak tradycyjnie, bowiem zamiast rozważań młodzież przygotowała sceny obrazujące działanie Jezusa i Jego Matki w życiu współczesnego człowieka. O północy uczestniczyliśmy w Eucharystii pod przewodnictwem ks. Adama Grabowskiego, kiedyś wikariusza w Charłupii; koncelebransem był ks. Mariusz Walczak, rodak charłupski.

Księżno Sieradzka, co swe jasne księstwo zakładasz nawet pomiędzy cierniami, módl się za nami. Spraw, aby zostało w nas światło tej wyjątkowej, świętej nocy, kiedy wielbiliśmy Twoje imię, a serca nasze doznawały ukojenia.

Uczestniczka M 3

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki